Zihin Oyunları: Merhamet


Zihin Oyunları_ Merhamet

Merhamet çevremizdeki insanların acılarını anlayıp onu paylaşma becerisidir. Ama öte yandan günümüzün, “önce ben” dünyasında başkalarına empatiyle yaklaşmak oldukça nadir rastlanan bir şeymiş gibi gelebiliyor. Çok başarılı olan insanlar birçok konuda daha az merhametliymiş gibi görünebiliyor. Peki beyniniz bencil olacak şekilde mi yoksa özverili olacak şekilde mi programlanmış?

Zihin Oyunu #1

Alttaki resme bakın ne görüyorsunuz? Şeytanlar mı görüyorsunuz yoksa melekler mi? Belkide ikisini birden görüyorsunuz. Peki önce hangisini gördünüz?

MELEK ŞEYTAN

Her seferinde sadece birini görebilirsiniz çünkü beyniniz bir seçim yapmak zorunda. Bu resme bakan insanların yarısından fazlası önce şeytanları görürken dörtte biri  melekleri görmekte zorlandı. Melekleri görmekte zorlanmanız, şeytanı dinlediğiniz anlamına gelmiyor.  Ama yapılan çalışmalar yapılan çalışmalar bazı fotoğrafların mesela aşağıdaki gibi din ile ilgili olanların beynimizi daha merhametli olması yönünde etkileyebildiğini gösteriyor.

Zihin Oyunu #2

Hepimiz merhametli insanlar olarak doğduysak neden büyüdüğümüzde bu kadar bencilce davranıyoruz? Ve asıl soru gerçekten merhametimizi kaybediyor muyuz?

Bunu anlamanıza yardımcı olmak için başka bir oyun oynayacağız aşağıdaki animasyonu dikkatlice izleyin.

ZİHİN OYUNU

Ne oluyor burda? İzlediğiniz bu animasyonu başkasına nasıl tarif edersiniz? Sizin hikayenizde de büyük ihtimal  turuncu üçgenin zorbalığından kaçan bir yeşil yuvarlak var ve gri üçgen, yeşil yuvarlağı savunuyor.

Size gösterdiğim animasyon etrafta hareket eden şekillerden ibaretti. Aslında onlar basit birer üçgen, nokta ve çizgiydi. Siz bu şekillere insani özellikler verip kötüler ve kahramanların olduğu zorbalıkla ilgili bir hikaye yarattınız. Bu sadece merhametli beyninizin bir ürünü. Ne kadar ilginç değil mi?

Vagus Siniri ve Merhamet

Yapılan ileri düzeyde bir araştırma vagus siniri denilen bir koruma organının yerini saptadı. Vagus siniri en eski beyin yapılarından biri ve beyin kökünden kalbe, akciğerlere, böbreklere, karaciğere ve bağırsaklara kadar uzanıyor. Vagus sinirinin beynimizdeki merhamet merkezi olabileceğine yönelik deliller bulundu.

Virginia Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünden Doç. Dr. Jim Coan Açıklıyor…

“Beyniniz acıyı ve insafsızlığı tanımaya o kadar uyumludur ki az önceki animasyon gibi bir şey bile vagus sinirinizi tetikleyip beyninizin tepki vermesini sağlar.”

Psikopatlık ve Merhamet İlişkisi

Psikopat beyinler dünyayı bizden çok daha farklı görür ve merhametli davranışla alakalı bölgelerindeki aktivite önemli oranda azalmıştır.

Test edilen nüfusun büyük çoğunluğunun gösterdiği bazı davranış şekilleri psikopatlarda da görülüyor.

  • Düşünmeden Hareket Etme
  • Uyarılma İhtiyacı
  • Suçluluk ve Pişmanlık Duymama
  • Empati yoksunluğu

Zihin Oyunu #3

Hiçbirimiz kusursuz şekilde merhametli değiliz. Bu da ilginç bir soruyu akıllara getiriyor. Merhamet denen şey herkese karşı eşit mi? Yardım ederken insanlar arasında ayrım yapıyor muyuz?

Diyelim ki aşağıdaki 2 kişiden birine yardım etmeniz gerekiyor. Hangisini seçerdiniz?

A) Genç ve güzel bir kadın

B) Motorcu Adam

motorcu ve kadın

Büyük ihtimalle Motorcuyu değil genç kadını seçtiniz. Peki ya sorumuz şöyle olsaydı?

A) Başka bir gezegenden gelen bir yaratık

B) Motorcu Adam

uzaylı motorcu

Soruyu önemli bir şeye dikkat çekmek için sorduk. Başka bir gezegenden gelen bir yaratıkla kıyasladığımızda motorcu adam o kadarda kötü görünmüyor değil mi? Peki ama neden? Cevap, akraba seçimini genetik evrimin bir şekli olarak açıklayan matematiksel bir formülde gizli. Bu aynı zamanda kimlere karşı merhametli olduğunuzu kimlere karşı olmadığınızı da açıklıyor. Bize bizi hatırlatan insanlara yardım etme olasılığımız daha yüksek. Atalarımız kendilerine benzeyen insanların büyük ihtimalle akraba olduklarını ve yardımı daha çok hakettiğini varsayıyorlardı. Peki bu sihirli denklem ne?

merhamet denklemi

Yani beyninizin size yardım etmenizi söylemesi için birine yardım etmenizin sağladığı faydayla o kişiyle olan ilişkinizin çarpımı ona yardım etmenizin bedelinden büyük olmalı.

İster bir yabancıya kapı tutun ister birine iltifat edin konu merhamet olduğunda ne kadar verirseniz o kadar alıyorsunuz…

Zihin Oyunları: Batıl İnanç

 

 

 


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend