Zaman Makinesini İcat Etmeye Yakın mıyız?


152 Paylaşım
zaman

Zaman Makinesini İcat Etmeye Yakın mıyız?

Hiç zaman makinesine neden sahip olmadığımızı hiç merak ettiniz mi? Zaman yolculuğu mümkün mü? Seyahat edebilir miyiz?

Elbette, her zaman yapıyoruz! Demek istediğim, orada oturmak, köpeği gezdirmek zamanla seyahat ediyorsun! Ama biliyorum, biliyorum,gerçekten sorduğumuz şey bu değil. Zaman içinde, tipik olarak yaptığımızdan daha hızlı veya daha yavaş gidebileceğimizi veya potansiyel olarak zamanda, geriye gidebileceğimizi bilmek isteriz. En azından bir kısmının cevabı büyük bir “evet”! Zaman içinde seyahat ettiğimiz hızı nispeten değiştirebiliriz.

Animated GIF

Albert Einstein tarafından 1905’te popülerleşen, özel görelilik kuramı, zamanın herkes için aynı oranda geçmediğini belirledi. Einstein’ın özel görelelik ilkesine ve zaman dilatasyonu olarak adlandırılan bir fenomene göre, durmakta olan bir gözlemciye göre hareket eden saat, duran saate göre daha yavaş işler.

Loop Gate GIF

Bu ayrıca uzaya gönderilen bir astronotun dünyadaki ikiz kız kardeşlerinden biraz daha yavaş yaşayacağıdır. Sadece hız değil; Daha fazla yer çekimi de zamanı yavaşlatır. Bu, Einstein’ın genel görelilik kuramından,uzaysal nesnelerin uzay-zaman içinde bir çarpıtmaya neden olduğunu fark ettiğinde belirlendi. Dünya gibi büyük bir nesneye daha yakın olan saatler,daha uzak saatlere nazaran daha yavaş ilerler.

intro tardis GIF

Peki, geriye doğru zamanda seyahat etmeyi ne dersin? Birkaç bilim adamı gerçekten gerçekleşemeyeceğine inanır. Stephen Hawking, zaman içinde tekrar seyahat edemeyeceğimizi düşünen parlak bilim adamlarından biridir. Ünlü fizikçi Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesinde gerçek bir parti vermiştir. Hawking, davetiyeleri parti bittikten sonra dağıtmış ve sadece gelecekten dönecekleri davet etmiştir. Orada oturup kimsenin gelecekten gelmediğini gören Hawking, 1992 yılında ortaya attığı “Geçmişe seyahatin mümkün olmadığı “fikrine somut bir kanıt bulduğunu açıklamıştır. Parti deneyi, geçmişe zaman yolculuğunun mümkün olmadığını kanıtlamadığı halde, oldukça ilginç bir deneydi. Demek ki, geçmişe giden zaman yolculuğunun mesela solucan delikleri gibi bazı süper harika şeylerden faydalanabileceğine inanan bazıları var!

Time Travel GIF by Funimation

Sözünü etmediğimiz, henüz bulamayacağımız fizik veya bilim yasalarını kullanarak zaman içinde geri dönmenin bir yolu olabilir! Yani ne düşünüyorsun? Geçmişe zaman yolculuğu mümkün mü?


Arkadaşlarınla paylaş!

152 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend