Yorgunluktan Kurtulmanızı Sağlayacak 6 Şey


8 Paylaşım
yorgunluk

Yorgunluktan Kurtulmanızı Sağlayacak 6 Şey

Bazı insanlar yaşam dolu ve enerjik iken, bazılarının da bazen daha fazla uykuya ihtiyacı olur ve esnemelere ve yorgunluğa karşı gün boyunca savaşır. Peki neden sürekli yorgunsunuz?

1# Fiziksel Aktivite Yetersizliği ve Kötü Beslenme

Uyku saatlerinin sayısı sorun değilse, fiziksel aktivite yetersizliği ve kötü beslenme tükenmişliğin en yaygın iki sebebidir. Yetişkinlerle yapılan çalışmalar sonucunda haftalık hafif egzersiz yapan kişiler altı haftanın sonunda daha enerjik olduklarını rapor ettiler. Ayrıca düzenli spor yapanlar daha iyi uyuduklarını belittiler.

spor

2# Kafein Alımı

Fiziksel aktiviteniz yerinde olduğu halde tükenmişlik yaşıyorsanız, doğrudan bir bardak kahveye yönelmeyin. Pek çok çalışma kahvenin sağlığa yararlı olduğunu söylüyorken, araştırmalar kahveye olan güvenin sizi daha uykucu yapabileceğini belirtiyor. Kafein, beyinde gün boyu biriken ve uykunuzu getirmeye yarayan adenozin maddesini engelliyor. Yatmadan en az 6 saat öce tüketilen enerji içecekleri ya da kahve eninde sonunda uyku kalitenize etki edecektir. Sonuç olarak kafein tüketmeyen insanlar, gündüzleri daha az yorgun olduklarını rapor etmişlerdir.

art school coffee GIF by Sarah Schmidt

3# Su Tüketimi

Su tükettiğinizden emin olun. Konuyla ilgili bir çalışma vücudumuzdaki normal su seviyesinden %1.5 oranındaki azalma yoğunlukta soruna neden olabilir. Kanınız kalınlaşarak besinlerin ve oksijenin kaslarınıza ve organlarınıza iletilemesini yavaşlatır. Ancak, %2 oranında düşüş sizi susuz hissettirir bu nedenle suyu galon galon tüketmeye gerek kalmaz. Gün boyunca su tüketmek size yardımcı olacaktır. İdrarınız açık sarı olmalı, eğer koyulaşır ise biraz daha su tüketme vaktiniz gelmiş demektir.

su

4# Alkol

Yatmadan önce ki biralar ya da şaraplar sizin gününüze etki ediyor olabilir. Çalışmalar, deneye katılan deneklerin sarhoş olduktan sonra daha çabuk uykuya daldığını, uyku kalitelerinin özellikle uykunun ikinci yarısında daha da azaldığını ortaya çıkarttı. Nihayetinde alkol REM uyku sürenizi düşürür.

şarap

5# Zihinsel Denge

Elbette zihinsel çöküş yorgunluğu arttırabilir. Anksiyete bunlardan biridir. İnsanların ne düşünecekleri hakkında endişelenmek, işinizle ilgili şeyleri ya da vereceğiniz her kararı aşırı düşünmek gergin hissetmenize neden olarak fiziksel olarak yorucu olabilir. Ve tükenmişlik, genellikle anksiyetenin ana semptomlarından biridir. Yalnızca bu değil, anksiyete sizin uyku kalitenize etki eder, depresyon, ihtiyacınızdan fazla uyusanız bile duygusal ve fiziksel tükenmişliğe neden olarak ihtiyacınızı karşılayamayabilir. Bazıları ilk başta uykusuzluğa ya da uykuya dalmada güçlüğe neden oluyor. Ne yazık ki bu durumun, hızlı bir çözümü yok. Yani depresif olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktora ya da psikoloğa görünün.

illustration thinking GIF

6# Gece Kuşu

Son olarak, gece kuşu da olabilirsiniz. Nüfusun %20’si genetik olarak geç saatlere kadar oturmaya meyillidir. Fakat, 9-5 dünyasında yaşamak uygun uyku koşullarında yaşamayı zorlaştırabilir. Esasında, bilim insanları bunu ‘sosyal jetlag’ olarak adlandırıyor. Gece kuşları her gün yanlış zamanda yaşadıklarını hissediyorlar. Bu durumu yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz gereken tükenmişliğe neden olan bir medikal durum olabilir.

saat


Arkadaşlarınla paylaş!

8 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend