Yıllardır Beklenen Oyun: Cyberpunk 2077


9 Paylaşım

Yıllardır Beklenen Oyun: Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, 2012’de CD Project tarafından duyrulmuştu ve son altı yıldaki röportaj kesitleri Cyberpunk 2077’yi diğer oyunların belalısı olarak gösterdi. Herkes tarafından merakla beklenen bu oyun, ilk başta Amerika’da yapılan büyük oyun etkinliklerinden biri olan E3 2018 de, daha sonra Gamescom oyun etkinliğinde bir oynanış videosu yayınlandı. Yakın zamanda paylaşılan bu oynanış videosu muhteşem görünüyor. İşte Cyberpunk 2077 hakkında bildiklerimiz:

cyberpunk - 2077

Oyundaki baş karakterimiz V, para kazanmak için kirli işlere bulaşıyor. Oyun başında V’yi özelleştirebileceksiniz. Karakter yaratma seçenekleri arasında saç ve dövme gibi görsel detayların yanı sıra güçzekarefleks ve teknoloji gibi yetenek başlıkları da yer alacak. Yaptığınız özelleştirmelerde oyununuza da yön verecek.

Cyberpunk 2077’de karakter yaratırken sabit bir sınıf seçimi yapmak gerekmeyecek. Oyunda dövüş odaklı Solo, ekipman ve makine kullanımına yatkın Techie ve hacker’lık temelli Netrunner olmak üzere üç farklı sınıf bulunacak. Oyunu oynadığımız süre boyunca yapacaklarımızsa karakterimizin bu üç sınıf çatısı altında şekillenmesine vesile olacak. Kısaca çok yönlülük sağlanacak.

cyberpunk - 2077 - 2

Oyun Night City isimli şehirde geçiyor. Oyunun kendine ait bir senaryosu olacak. Fakat bu senaryo dışında şehirde özgürce hareket edebileceksiniz. Oyunda kendi karakterinizi yaratıp karakterinize ait evde, kıyafetinizi değiştirmek, bilgisayar kullanmak ve cephanenizi yenilemek gibi çeşitli aktiviteler yapabileceksiniz. Arkadaşlarınızı davet ederek birlikte oynamak da mümkün olacak. Bunların yanı sıra düşmanlarla karşılaştığınızda farklı şekillerde savaşmayı veya uzlaşmayı düşünebilirsiniz. Oyun boyunca yapacağınız tercihlerlerin sonuçları da farklılık gösterecek. Ayrıca oyundaki yapay zekayla diyalog kurmak mümkün. Gerek gece-gündüz modu gerekse gerçekçi hava şartlarıyla Night City’e bayılacaksınız. 

The Witcher 3 e göre daha büyük bir haritaya sahip olan Cyberpunk, 6 farklı bölgeden oluşacak. Bu bölgeler arasında kültürel ve sosyal farklılıklar göze çarpıyor. Bölgeler arası geçiş arabalarla ve yürüyerek olabilecek. Bir başka özellikte, aracımızla bölgeler arası geçiş yaparken karşımıza çıkan düşmanlarla arabaların içinden savaşılabilecek olmamız.

CD Project RED’in ünlü The Witcher üçlemesi onlara bir çok tecrübe kazandırmış olacak ki RPG oyunlarındaki uzmanlıklarını, bahsettiğimiz oynanış videosunda bize fazlasıyla hissettirmeyi başardılar. Oyunda The Witcherdaki gibi TPS (Third Person Shooter) yani üçüncü şahıs bakış açısı yanı sıra FPS mekaniği de bulunacak. Ve şu ana kadar paylaşılan bilgilerle en basit ifadeyle oyunun Deus Ex ve The Witcher karışımı olduğunu söylemek mümkün.

cyberpunk-2077 - garip

Merak edilen bir konu da PS4 ve XBOX ın yanında PC ortamında da çıkarılacak oyunun sistem gereksinimleri. Ortada henüz tamamlanmamış bir oyun var ve haliyle oyunun sistem gereksinimleri belirlenmedi. Ne var ki Cyberpunk 2077’nin E3 fuarında gösterilen demosunun nasıl bir sistemde çalıştırıldığı açıklandı. Grafik ayarları ve oyunun performansı konusunda yorum yapılmasa da oyunun tanıtımı sırasında kullanılan sistem şu bileşenlerden oluşuyor:
  • Intel Core i7-8700K 3.70Ghz işlemci
  • G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3000Mhz CL15 bellek
  • ASUS ROG Strix Z370-I Gaming anakart
  • NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti ekran kartı
  • Samsung 960 PRO 512GB M.2 PCIe sabit disk
  • Corsair SF600 600W güç kaynağı

cyberpunk - 2077 - araba

CD Project yapımı olan oyunun ne zaman çıkacağı merak konusu. 2017 ile 2021 arasında habersiz bir şekilde çıkaracaklarını biliyoruz. Ve tahminimizce 2019 ortalarında piyasaya sürülecek. Cyberpunk sisteminin yaratıcısı Mike Pondsmith de oyuncuların birkaç yıl daha bekleyebilecekleri görüşünde. Yine de çıkış tarihi ne olursa olsun Cyberpunk 2077’nin herkesin mutlaka göz atması gereken bir yapım olacağına şüphe yok.


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend