Yıldız kayması nasıl gerçekleşir ?


7 Paylaşım

Yıldız kayması nasıl gerçekleşir ?

Ardından heyecanla dileklerimizi tuttuğumuz yıldız kaymasını, küçükken gerçek bir yıldızın kayması şeklinde düşünmüş olabiliriz. Ama yıldızların gerçekte ne denli büyük olduğunu öğrendiğimizde bu düşüncemiz artık bir saçmalık haline gelir. Peki gerçekte yıldız kayması nasıl oluşur? Bu yazımızda gerçekte neler olduğuna değineceğim.

Öncelikle yıldız kayması olarak adlandırdığımız olayda, kayan bir yıldız değil, meteordur. Meteorlar dünyamıza düşen gök taşlarıdır. Ay üzerindeki çukurların oluşmasının sebebi bu gök taşlarıdır.  Dünyamıza her gün göremediğimiz yüzlerce meteor düşmektedir. Peki nasıl olur da ayda bu devasa çukurluklara sebep olan bu gök taşları bizim dünyamıza zarar verememektedir? Bunun temel sebebi dünyayı saran atmosferdir. Atmosferimize giriş yapan meteorlar, atmosferin “mezosfer” tabakasında sürtünmenin etkisinde kalarak ufalır ve en sonunda buharlaşarak kaybolur.  Ve bizde yeryüzünden bu olayı bir yıldızın kayması şeklinde görürüz.

Black And White Wow GIF - Find & Share on GIPHY

“Yıldız kayması” denilen olay kısaca meteorların atmosferde yanması olayıdır. Atmosferimizin sayısız faydalarından en önemlilerinden biri kuşkusuz bu meteorlardan bizi korumasıdır. Atmosferin koruyucu özelliği onu dev gök taşlarına karşı aşılmaz bir engel kılmıyor. Eğer bir asteroidi (küçük gezegen)  yok edebilecek güçte olsaydı belki de dinozorlar daha çok yaşardı.


Arkadaşlarınla paylaş!

7 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend