Yerli Elektrikli Gemiler Dünyaya Açılıyor


9 Paylaşım
elektrikli gemi- main photo

Yerli Elektrikli Gemiler Dünyaya Açılıyor

Dünya petrol rezervlerinin azalması ve taşıtların havaya saldığı gazlar yüzünden oluşan problemlerden dolayı artık elektrikli taşıtlara geçmekteyiz. Yapılan birçok elektrikli taşıtın yanına artık gemilerde eklendi. 2000 tonluk dev gemilerin elektrikle çalışabileceği fikri uzak bir gelecekte olabilecek bir şey gibi gelebilir. Fakat günümüzde yerli bir şirket elektrikli gemiler üretip çeşitli ülkelere satıyor.

Gemiler, denizde yol alırken bir hayli enerji harcamakta. Harcanan enerjinin büyük bir kısmı dalgaları yarmaya kalan kısmı ise hızlanmaya gidiyor. Açığa çıkan kirli gaz o kadar yüksek ki aynı değeri yakalayabilmemiz için 10.000 tane otomobilden çıkan gazları toplamamız lazım. Yani artık dünyanın kirlenmemesi için gemilerin de elektrikle çalışması şart.

Yerli şirket “ELKON” Elektrikli Gemiler Üretip Yurtdışına Pazarlıyor

Elkon, bünyesinde çalıştırdığı Türk mühendisler sayesinde bugünkü elektrikli arabalarda gördüğümüz sistemi gemilere uyarlayıp yerli elektrikli gemiler üretiyor. Yurtiçi tersanelerinde üretilen bu gemilerin halihazırda birçok alıcısı var. Bunlardan önde gelenlerden birisi Norveç. Elkon, şu anda Norveç için somon balıklarını canlı bir şekilde taşımaları için özel bir gemi tasarladıklarını açıkladı. Bunun dışında Norveç’e insan ve araba taşımacılığı yapacak olan feribotlarda üretilmeye devam ediyor.

Elektrikli gemiler, henüz uzun yolculuklara elverişli değil. Fakat Boğazdaki Çubuklu-İstinye hattı, Beşiktaş-Üsküdar hattı, Kadıköy-Beşiktaş hattı şuan ki elektrikli gemilerin kaldırabileceği yollardır. Yani ileride İstanbul’daki deniz hatlarında çalışan elektrikli taşıtları görebiliriz.


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend