Yerebatan Sarnıcındaki Efsaneler: Yılan Başlı Medusa


yerebatan medusa

Yere Batan Sarnıcı

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından birisi olan Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmesinin sebebi suyun içinden yükselen çok sayıda mermer sütunlardır. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.

Yerebatan Sarnıcı Özellikleri

  • Uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metredir.
  • Sarnıç 9.800 m2 alan kaplamakta ve yaklaşık 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir.
  • Sarnıça her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır.
  • Sarnıcın duvarları 4.80 metre kalınlığındaki tuğladan örülmüş  ve tuğla döşeli zemini, Horasan harcından kalın bir tabakayla sıvanarak su geçmez hale getirilmiştir.

sarnıç sütun

Yerebatan Sarnıcının Kullanım Amaçları Nelerdi?

Bizans döneminde imparatorların bulunduğu sarayın ve bölgedeki diğer sakinlerin su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un Osmanlılar tarafından 1453 yılında fethinden sonra bir süre daha kullanılmış ve padişahların oturduğu Topkapı Sarayı’nın bahçelerine buradan su verilmiştir.

Sarnıçtaki Yılan Başlı Medusa

Yerebatan Sarnıcını ziyaret edenlerin en çok ilgisini çeken şey Medusa başları oluyor. Medusa başlarının hangi yapılardan alınıp buraya getirildiği bilinmemektedir. Araştırmacılar salt sütun kaidesi(bir sütunun üzerine oturduğu kare prizma ya da silindir biçimli taban) olarak kullanılmak üzere getirildiğini düşünmekte. Araştırmacıların bu görüşüne rağmen, Medusa başı hakkında efsaneler oluşmuştur.

medusa

Yeraltı Dünyasının Dişi Canavarı: Medusa

Yunan mitolojisinde bir efsaneye göre Medusa, yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’dan biridir. Bu üç kız kardeşten yılan başlı Medusa’nın yeteneği kendisine bakanları taşa çevirmektir. Bir görüşe göre o zamanlarda büyük yapılar ve özel yerleri korumak için Gorgona resim ve heykelleri kullanılırdı. Sarnıca Medusa başının konulması da koruma içindir.

Başka bir efsaneye göre Medusa, uzun saçları, siyah gözleri ve güzel vücudu ile övünen bir kızdı. Medusai Zeus’un oğlu Perseus’u seviyordu. Bu sırada Athena da Perseus’u seviyor ve Medusa’yı kıskanıyordu. Bu yüzden Athena, Medusa’nın saçlarını yılana çevirdi. Artık Medusa’nın baktığı herkes, taşa dönüşüyordu. Daha sonra Persus, Medusa’nın başını kesti ve onun bu gücünden yararlanarak pek çok düşmanını yendi. medusa perseus

Bu efsanelere dayanarak Medusa Başı, Bizans’da kılıç kabzalarına işlenmiş ve sütun kaidelerine (bakanların taş kesilmemesi için) ters olarak yerleştirilmiştir. Bir rivayete göre de Medusa, yana bakıp kendisini taşa çevirmiştir. Bu yüzden buradaki heykeli yapan heykeltıraş, ışığın yansıma açılarına göre Medusa’ yı üç ayrı konumda yapmıştır.

Bu Güne Kadar Kimler Ziyaret Etti?

  • ABD eski Başkanı Bill Clinton’dan
  • Hollanda Başbakanı Wim Kok
  • İtalyan eski Dışişleri Bakanı Lamberto Dini
  • İsveç eski Başbakanı Göran Persson
  • Avusturya eski Başbakanı Thomas Klestil

Kaynak: https://www.yerebatan.com

 


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend