Vücudunuz Ne Kadar Akıllı?


10 Paylaşım
vücut

Vücudunuz Ne Kadar Akıllı?

Akıllı arabalar ve akıllı telefonlar dünyasında, vücudunuz ne kadar akıllı? Bedeniniz sizin düşünmenizi beklemeden birçok işlem gerçekleştirmekte. Vücudunuz sizin için bir sürü şey yapabilecek kadar zekidir ama aynı zamanda o anki hislerinize göre sizin yapacaklarınızı belirlemeye çalışabiliyor. Fakat vücudunuza kızmayın, yapacaklarınızı belirlerken, vücudunuz sizin iyiliğinizi düşünüyor😊.

Doğduğunuz andan itibaren, vücudunuz oksijen alması ve karbondioksitten kurtulmak için nefes alması gerektiğini biliyor. Beyniniz, vücudunuzdan ne kadar oksijen ihtiyacı olduğunu söyleyen sinyaller alır, bu yüzden her sabah bineyy.com yazısını incelerken daha hızlı nefes alırsınız. Vücudunuz bilinçsizce gözlerinizi nemlendirmek için göz kırpıştırır ve yabancı cisimlerin gözünüze gelmesini önlemeye yardımcı olur. 10 dakikada yaklaşık 152 defa göz kırpıyoruz.

eyes blinking GIF

Vücudunuz hayatta kalmak için enerji almanız gerektiğini bildiğinden dolayı acıkıyorsunuz. Beyninizin bölümlerinden biri olan hipotalamusunuz, açlığınızı düzenlemenin yanı sıra susadığınızı hissettirmek gibi diğer şeylerle de önemli bir rol oynar. Ortalama bir insanın sadece birkaç gün su olmadan ve yalnızca birkaç hafta gıdasız yaşayabiliyor, bu yüzden vücudumuzun yeme içme uyarı sistemine şükretmeliyiz.

hungry the simpsons GIF

Uyurken de vücudunuz sizin için çok önemli işlemler yapar. Yapılan araştırmalara göre uyku sırasında beyniniz hala bilgi işlemektedir. Vücudunuzdaki atık ürünlerin temizlenmesinin uyurken daha yoğun olabileceği bir araştırmada keşfedildi. Vücudunuz harika bir oda arkadaşı gibi temizlik yapar.

clean GIF

Vücudun gerçekten süper akıllı! Bazen nefes almak ve göz kırpmak gibi küçük şeyleri gözden kaçırırız, ama vücudunuzu akıllı. Peki vücudunun senin için yaptığı en sevdiğin şey nedir? Ne yapmasını isterdin? Yorumlarda fikirlerinizi bekliyorum.


Arkadaşlarınla paylaş!

10 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend