Vücudumuz metalleri çekebilir mi? Manyetik insanlar gerçekten var mı?


5 Paylaşım
main foto manyetik

Vücudumuz metalleri çekebilir mi? Manyetik insanlar gerçekten var mı?

Vücutlarının metal çekebildiğini iddia eden insanlar, son zamanlarda pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çeşitli televizyon programlarında gördüğümüz bu insanlar, halkın büyük bir kesimini böyle bir özelliklerinin olduğuna inandırdılar. Bu yazımda bilimin bu sözde “manyetik” insanlara nasıl yaklaştığını, bu iddiaların doğru olup olmadığına değineceğim.

Interactive GIF - Find & Share on GIPHY

İnsan vücudu bilimsel olarak 40 wattlık bir ampulü aydınlatmaya yetecek kadar elektrik üretir. Elektrik üretmemiz,  bir insanın aynı zamanda kuvvetli bir “manyetik alan” yayabileceğiyle karıştırılmaması gerekir. Bilim dünyasında insanların manyetik alan ürettiği konusunda sağlam bir kanıt yoktur. O yüzden bu konuya biraz şüpheci yaklaşmalıyız. Zira “manyetik” olduğunu iddia eden insanlar vücutlarına metalin yanında ahşap, cam, plastik gibi (manyetik kuvvete tepki vermeyen nesneler) nesneleri de yapıştırabiliyorlar. Bunun yanında eğer gerçekten manyetik kuvvetleri olsaydı yanlarına bir pusula ile gidildiğinde pusulanın sürekli dönmesi gerekirdi.

Peki bu manyetik alan fikri yalansa nasıl olurda nesneleri vücutlarına yapıştırabiliyorlar?

Manyetik alan fikri yalan olsa da bu insanların yine de normal insanlardan bir farkı derilerinin biraz daha yapışkan ve elastik yapıda olmasıdır. Derilerinin bu özelliğini kullanarak nesneleri vücutlarında tutabiliyorlar. Zaten televizyonlarda gördüğümüz insanlar eğer manyetik olsaydı, bu işi yarı çıplak bir durumda yapmazlardı. Nesnelerin yapışmasının ardındaki sır sürtünmedir. Vücutlarına koydukları cismin yüzey alanı buna gayet müsaittir. Ve bunun yanında kendilerini biraz da geriye atarak sürtünmenin gücünü daha da arttırmaktadırlar. Yani eğer manyetik alan yaymış olsalardı kıyafetlerinin üzerinden de yapıştırabilir, hiç sorun olmadan öne eğilebilirlerdi.

Ortada basit bir sürtünme kuvveti olsaydı bunu bizde yapabilirdik. Bahsettiğimiz biraz daha yapışkan ve elastik insanların vücudu, normal memelilere kıyasla daha fazla “sebum” üretirler. Sebum, vücudumuzun ürettiği doğal bir salgıdır. Bu salgı bazı insanlarda daha fazla üretilir ve yıkanmadıkları sürece onlara yapışkanlık kazandırır.

Yabancı bir programda kendisine büyük bir masa ( evet yanlış duymadınız) yapıştıran yarışmacıya, foyasının ortaya çıkması için bebek pudrası dökmüşler. Pudra yapışkanlığı giderince yarışmacı, basit bir ütüyü bile kaldıramaz hale gelmiştir. Belki de gerçekten manyetik olduğuna inanan bu adam hem insanlara rezil olmuş, hem de büyük bir umutsuzluğa düşmüştür.


Arkadaşlarınla paylaş!

5 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend