Vücudumuz Hiç Güneş Görmezse Ne Olur?


7 Paylaşım
güneş

Vücudumuz Hiç Güneş Almazsa Ne Olur?

Kendimizi duvarlarla baş başa bıraktığımız ve güneşi selamlamak için iki dakika dışarı çıkayım dediğimiz günler geçirdik. Böyle tembel vampir günlerine sahip olmak eğlencelidir, ama hiç güneş ışığı almadığınızda ne olur? Güneş ışığı almanın yaşamak için kesinlikle olması gerekenler listesinde olmamasına rağmen, güneş ışınlarının cildinize sarılması sağlıklı kalmanızı sağlar. Güneş ışığının alınmasının en büyük faydalarından biri de D vitamini almanıza yardımcı olmasıdır.

zombi

D vitamini besinlerle alınabilmesinin yanında, güneş ışınlarına maruz kalmanın neden olabileceği fotosentetik bir reaksiyonla cildinizde sentezlenebilir. D vitamini, kemik bütünlüğünüzü desteklemek için gereklidir ve diyabet ve kronik hastalıklara karşı koruyucu bir role sahiptir. Düşük D vitamini seviyeleri uzun bir süre kemik sağlığı ile ilişkilendirilmiştir ve daha yeni bulgular bu değerli vitaminin yetersiz miktarlarda alınması sonucunda multipl sklerozdan prostat kanserine doğru olan problemlerle yol açtığı bulunmuş. Hiçbir zaman güneş ışığına maruz kalmamış olsaydınız, D vitamini takviyeleri almadığınız sürece bu önemli besleyiciden kesinlikle eksik kalırdınız. Sadece birkaç gıdanın doğal olarak içerdiği ve sadece küçük miktarlarda içerdiklerini düşünürsek, ihtiyacımız olan D vitaminini sadece besinlerden almamızın imkansız olduğunu görürüz.

D vitamini

Dışardan takviye alsanız bile, bazı bilim adamları sadece D vitamini takviyesinin vücudunuzun güneş ışığına tepki olarak sentezlediği D vitamini kadar iyi olmadığını öne sürmektedir. Güneş ışığı D vitamini dışında, dışarıda daha iyi vakit geçirmemizi sağlar ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda güneş ışınlarının, sadece gözlerinize değil, cildinize isabet eden ışığın, mevsimsel duygulanım bozukluklarını tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir.

yanık

Gökyüzündeki parlayan sıcak topa maruz kalmanın kesinlikle yararları olurken, çok fazla güneş de kötü bir şey olabilir. Çok fazla güneş alması bu sinir bozucu güneş yanıklarına neden olabilir ve ayrıca cildin bağışıklık sistemini de bastırır. Güneş ışığı ayrıca, cilt hücresi zarlarına zarar verebileceği gibi, bazı cilt kanserleri için size daha büyük bir risk getirir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, güneşin ultraviyole ışınlarının cildinize 15 dakika gibi kısa bir sürede zarar verebileceği konusunda uyarır. Sonuç olarak, güneş ışığı almanın sizin için faydalı olduğu görülüyor fakat çok uzun süre kalmamanız şartıyla. Güneş girmeyen eve doktor girer 😉

 


Arkadaşlarınla paylaş!

7 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend