Uzay madenciliği nedir? Uzay madenciliği sayesinde tarihin ilk trilyoneri olun!


44 Paylaşım
asteroid

Uzay madenciliği nedir? Uzay madenciliği sayesinde tarihin ilk trilyoneri olun!

Amazon’un sahibi Jeff Bezos 100 milyar dolarlık servetiyle şuanda dünyanın en zengin insanı olarak kabul edilmekte. Ve onun ardından gelen Bill Gates, Warren Buffet, Amancio Ortega, Mark Zuckerberg gibi isimler var. Yaşayan bu isimlerin yanında geçmişi de katarsak tarihte henüz bir “trilyoner” var olmadı. Uzmanlar ilk trilyonerin “Uzay Madenciliği” sektörünün içinde olacağını söylüyor.

Uzay madenciliği nedir?

Uzay madenciliği, dünyaya yakın asteroidlerden yani küçük gezegenlerden hammadde çıkarılması olayıdır. Bu asteroidlerde dünyada var olan değerli madenlerden yüzlerce ton var. Geçtiğimiz yılda Nasa üzerinde çalışmak istediği bir asteroidin içindeki metallerin yaklaşık değeri 10 kentilyon dolar(10 trilyonun 1 milyon katı) olduğunu duyurdu. Maddi tarafı bir yana uzay madenciliği, gelişmekte olan dünyamız için büyük bir önem taşımakta.

Uzay madenciliği, son zamanlarda sıkça gündeme gelmekte. Özellikle dünyadaki maden rezervlerinin azalması, yatırımcıların başını gökyüzüne çevirmesini sağladı. Geçtiğimiz dönemde uzay madenciliğiyle alakalı yasalar çıkarılmıştır. Bu yasalar sayesinde artık bir asteroid sahibi olabiliyor, üzerinde çalışmalar yapabiliyorsunuz. Bu sayede yatırımcılar kârını zararını bilerek yatırımlarını yapabiliyorlar.

Uzay madenciliği günümüzde kağıt üstündeki henüz bir “hayal” olsa da, gelecekte bu sektöre yoğun bir şekilde yatırım yapılacağı kesin. Daha şimdiden açılan uzay madenciliğiyle ilgili şirketler, çalışmalarını hızla sürdürüyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye, bu sektör sayesinde büyük bir sıçrama yaşayabilir.

 

“İstikbal göklerdedir.”

-Mustafa Kemal Atatürk


Arkadaşlarınla paylaş!

44 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend