Uyku Felci Nedir? (Karabasan)


456 Paylaşım
karabasan

Uyku Felci Nedir? (Karabasan)

Gecenin ortasında uyanıp, tamamen bilinçli olduğunuzu hayal edin, sonrada uyanık olduğunuz halde kaslarınızı hareket ettiremeyeceğinizi anlayın. Düşünmesi bile ürpertici. Göğsün sıkılaşıyor ve nefes alması zorlaşıyor. Ardından halüsinasyon başlar ve karanlık bir figür sana doğru hareket etmeye başlar. Yardım için çığlık atmaya çalışıyorsun, ama yapamazsın. Ölüyor musun? Yoksa rüya mı görüyorsun? Sonra aniden tekrar hareket edebilir hale geliyorsun. Gördüğün korkunç halüsinasyon kayboldu artık normal nefes alabilirsin.

Eyes Blinking GIF

İster inanın ister inanmayın, bunun gibi deneyimler oldukça yaygındır. Bu uyku felci denilen tıbbi bir durumdur ve nüfusun yaklaşık % 8’i yaşamlarında bu ve bunun gibi durumları yaşıyor. Uyku felci kesinlikle korkunç olsa da, bilim adamları bunun tehlikeli olmadığını söylüyor. İnsanlar bu felç halinin, uyurken insanları aşağılayan iblisler gibi doğaüstü varlıklardan kaynaklandığını düşünürdüler. Halüsinasyonlar uyku felci sırasında oldukça yaygın olduğu için, insanların gördükleri şeyin hareket etmelerini durduran şey olduğunu düşünmeleri anlaşılabilir. Aslında bazı insanların uyanıp niçin hareket edemediğinin çok bilimsel ve doğaüstü olmayan bir açıklaması var!

Uyuduğumuzda, REM uykusu (REM) ve REM uykusu olmayan (non-REM) döngüleri yaşıyoruz. REM, yani Hızlı Göz Hareketleri (Rapid eye movement) uykusu, gözlerin bir taraftan diğerine hızlıca hareket ettiği zamandır. Bu, beyninizin talamus ve amigdala gibi bölümlerinin en aktif olduğu gecedir. İnsanlar genellikle, beyinleri REM olmayan aşamada olduğunda uyanır, ancak bazen REM uykusundayken uyanırsınız. Uyku felcine yol açan şey budur.

REM uykusunda, GABA ve glisin gibi nörotransmiterler temelde rüyalarınızdan etkilenmediğinizden emin olmak için kaslarınızı kapatırlar. Eğer bir REM döngüsü bitmeden uyanırsanız, kaslarınız hala uyuyor durumda olur, böylece tamamen uyanık olsanız bile hareket edemezsiniz. Göğüs kaslarınız da diyaframınız dışında kapalıdır. Bu yüzden insanlar nefes darlığı hissederler veya göğüslerinde baskı hissederler.

Uyku felçinde zihniniz hâlâ kısmen rüya görüyor ve süper gerçek hissedilebilen halüsinasyonlara yol açıyor. İnsanlar görsel, duyusal ve işitsel halüsinasyonları deneyimliyorlar, ancak felç bir kez bittiğinde ortadan kayboluyorlar – genellikle birkaç dakika sonra -.

uyurgezer

Uyku Felcine Neden Olan Etmenler

Uyku felcinin uyku yoksunluğundan, bazı ilaçlardan, uyku apnesi ve narkolepsi gibi uyku bozukluklarından, stres ve uykuya uğrayan uyku düzenlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 10 ila 25 yaş arasındaysanız, bunu yaşamanız daha olasıdır. TSSB, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal bozukluğu olan kişilerin de bu duruma sahip olma riski daha yüksektir. Ancak, tüm bunlar gerçekten korkutucu gelse de, araştırmacılar düzenli olarak uyku felci geçiren insanların% 20’sinin gerçekten hoş bulduklarını tespit ettiler! Bilim adamları ayrıca, genetik bir bağlantı olup olmadığını araştırıyorlar. İkiz çalışmalar evet’e işaret etti, ancak yapılması gereken daha fazla araştırma var. Ne yazık ki, bunun tedavisi yoktur, ancak doktorlar uyku programınızı düzenlemeyi ve yatmadan önce alkol ve uyuşturucudan uzak durmayı önerir. Sırtınızda uyumak da soruna katkıda bulunur, bu yüzden farklı bir pozisyon deneyin. Ciddi durumlarda, bir antidepresan reçete edilebilir, ancak bu durum kalıcı veya tehlikeli değildir. İçecekler ve kafeinli yiyecekler uyku bozukluklarına neden olabilir. Özellikle de onları yatma zamanı yaklaştığında tükettiğinizde!

Neden uyur gezer olunur hiç merak ettiniz mi ?

Neden Uyurgezer Olunur?


Arkadaşlarınla paylaş!

456 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend