Uyku Apnesi Horlamanıza Ve Uykunuzun Verimsiz Geçmesine Sebep Oluyor!


uyku apnesi main photo

Birçok kişi sabah uyandığında hiç uyumamış gibi olduklarını söyler. Bununla birlikte gün içerisinde sürekli yorgun olurlar ve esnerler. Birçok kişi uyku apnesi hastalığına yakalandığını bilmeden  uyku ilaçlarına başvurmaktadır. Uyku apnesi denilen hastalık Türkiye’de 10 kişiden birinde görülmektedir.

Uyku Apnesi Olan Kişilerin Geceleri Nefesi Duruyor

Uyku apnesi kısaca uyku halinde nefesinizin durması olarak ifade edilebilir. Hastalığın ilerleme durumuna göre nefesinizin durması gece boyunca defalarca tekrarlanabilir. Uyku halinde solunum yollarının açık kalmasını sağlayan kasların gevşemesi ve aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda kişi 10 saniyenin üzerinde nefes alamaz. Bunun yanında kişi şiddetli bir şekilde horlama yaşar. Küçük çaplı bir boğulma yaşayan vücut beyin tarafından şiddetli bir şekilde uyarılır. Uyku apnesi ilerlemiş olan kişilerin çoğunda horlama şikayetleri vardır. Horlama tedavisi için bu hastalığın tedavi edilmesi gerekilmektedir.

Tired Sleep GIF - Find & Share on GIPHY

Uyku Apnesi Kaliteli Uykuyu Engelliyor

Kaliteli uyku için rahat bir yerde kesintisiz bir şekilde uyumanız gerekmektedir. Uyku apnesi olan kişiler uyku hali esnasında doğru düzgün nefes alamayıp birçok kez uyandığı için uyuduklarından verim alamazlar. Bu yüzden gün boyunca yorgun ve bitkin olurlar. Bunun yanında yüksek sesle horlama, aşırı sinirlilik, baş ağrısı ve konsantre olamama gibi unsurlar uyku apnesinin belirtileri arasındadır.

uyku apnesi stress

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi birçok hastalığın nedenlerinden birisidir ve tedavisi olan bir hastalıktır. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Uyku merkezlerinden testlerin yaptırılması ve uzman bir doktorla görüşülmesi gerekilmektedir. Uyku merkezlerinde vücudunuza çeşitli cihazlar bağlanarak bir gece boyunca vücudunuzdaki değişimler izlenmektedir. Uyku apnesi tedavisi için apne ameliyatı olmak istemeyen hastalara apne makinesi “Pozitif hava yolu basıncı (PAP)”verilmektedir. Bu cihaz uyku boyunca hava yollarının açık kalmasını sağlayarak uyku apnesini ve horlamayı büyük oranda azaltmaktadır.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend