Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler


1 Paylaşım
doğru tercih üniversite

Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Üniversite sınavı açıklanıp, tercih haftasına girildiği andan itibaren ailelerin ve özellikle öğrencinin kafasında birçok soru işareti oluşuyor. Bu yazımızda üniversite tercihi yaparken “doğru tercih” olması için neler yapılması gerekildiğini inceleyeceğiz.

Tercih döneminde kafası karışan öğrenci, çevresindeki insanların dediklerine ilgi duyar ve onları dikkate alır. Öneri alması faydalıdır fakat bu öneri, hedefi doğrultusunda olmalıdır. Doğru üniversite tercihi kişinin karakterine, yeteneklerine uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Aşağıdaki maddeler doğru tercihi yaparken bize büyük fayda sağlayacaktır.

Kendinize bir bölüm belirleyin

Eğer sınav açıklanana kadar kendinize bir bölüm belirlemediyseniz öncelikle onu belirleyin. Kişiliğinize, yeteneklerinize bakarak birkaç bölüm belirleyin ve onları karşılaştırın. Meslekleri araştırırken o mesleği yapan insanlarla konuşmayı unutmayın.

Üniversiteleri gezin

Üniversiteleri gezip, uzmanlarla görüşmek aklınızdaki soru işaretlerinin giderilmesinde büyük bir rol oynayacaktır. Bu gezilerde not almayı unutmayın çünkü ilerde karşılaştırma yaparken işinize yarayacaktır.

Kararsız olduğunuz bölümleri/üniversiteleri yazmayın

Üniversite tercihlerinizi yazarken istemediğiniz veya kararsız olduğunuz bölümleri yazmamalısınız. Çünkü olası bir yerleşme durumunda eğer pişman olup tekrar sınava girerseniz puanınızdan kesilecektir. Bu yüzden pişman olmayacağınız tercihler yapmak çok önemlidir.

Yardım alın

Seçeceğiniz üniversiteleri belirledikten sonraki en önemli kısım, onu tercih listenizde hangi sıraya yerleştireceğinizdir. Uzman bir rehber hocası size bu konuda yardımcı olabilir.

Tercih yaparken bu hususlara dikkat etmeniz hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Üniversite tercihi gelen puana göre yapılmamalıdır. Çünkü rastgele gideceğiniz bir bölüm bir ömür boyunca pişman olmanıza neden olabilir.


Arkadaşlarınla paylaş!

1 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend