Uçaklar Neden Beyazdır?


43 Paylaşım
uçak

1# Uçağın Bazı Bölümlerinin Zarar Görmesini Engellemek

Isınmaya neden olabilecek güneş ışınlarını yansıtarak uçağın plastik, fiberglas veya karbon fiber gibi kompozit malzemeden yapılan bölümlerinin zarar görmesini engellemek uçağın beyaz olmasının başlıca nedenidir. Yani aslında beyaz boyayı uçağın güneş kremi gibi düşünebilirsiniz.

uçak

 

2# Ekonomik Sebepler

Tek bir uçağı boyamak için yüzlerce litre boyaya ihtiyaç olduğunu düşünürsek farklı renklere boyamak mantıklı olmaz çünkü diğer renkler güneş ışınları sebebiyle kısa sürede solacaktır. Uçağın parlak görünüşünü korumak için uçağı düzenli olarak boyamak gerekir. Beyaz boyada haliyle diğer renklere göre daha ucuz olduğundan uçak bakımı daha ekonomik olur.

The Telegraph Travel’a konuşan Boening yetkilisi “Boya, uçak üzerinde 273-544kg arası ağırlık oluşturur. Extra ağırlık extra yakıt tüketimi anlamına geliyor. 544kg yaklaşık 8 yolcunun ağırlığına denk geliyor.” diyor.

3# Beyaz Renk Hasar Tespitini Kolaylaştırır

Beyaz renk uçağın yüzeyindeki kırık, çatlak, göçük gibi hasarların daha kolay fark edilmesini, böylelikle güvenlik açısından daha hızlı önlem alınmasını sağlayabilir.

uçak

4# BONUS

Tüm maddelere ek olarak, 2011’de yapılan bir çalışmaya göre kuşların açık renki uçaklara, koyu mavi renkli olanlara göre daha az çarptığı tespit edilmiş. Açık renkler gökyüzünde daha fazla kontrast oluşturduğundan dolayı kuşların uçağı fark etme olasılığını arttırdığı söyleniyor.

 


Arkadaşlarınla paylaş!

43 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend