Türkiye’nin Maldivleri: Suluada


32 Paylaşım
suluada- main foto

Türkiye’nin Maldivleri: Suluada

Fotoğrafta gördüğünüz berrak deniz, bize kilometrelerce uzaktaki bir yer gibi gelse de aslında bir hayli yakın. “Türkiye’nin Maldivleri” Adrasan Suluada, Antalya’nın Kumluca ilçesine sadece 15 km uzaklıktadır.

Bu turkuaz denizin en büyük özelliklerinden biri resimde görüldüğü üzere yosunsuz ve berrak olmasıdır. Denizin üzerinde mavinin birçok tonunu görmeniz mümkün. Suluada’nın en güzel taraflarından bir diğeri ise bembeyaz kumlara sahip plajları olmasıdır.

Suluada, ismini adanın ortasından çıkan şifalı sudan almaktadır. Söylenenlere göre bu su, böbrek taşı olanlara iyi gelmektedir. Bu şifalı suyun kaynağı Toros dağlarından gelmektedir. Yerin ve denizin altından gelen bu kaynak, deniz suyuna karışmadan zengin yer altı minerallerini beraberinde getirip adanın ortasından fışkırmaktadır.

Suluada’ya nasıl gidilir?

Suluadaya gidebilmek için bir tekne turuna katılmak zorundasınız. En geç bir gün önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Öğle yemeği dahil olup, kişi başı 80 liralık bir ücreti vardır.

Suluada’da bir gün

Yarım saatlik bir tekne yolculuğundan sonra size bahsettiğim o kaynak suyu yakınlarına gelinir. Burada şifalı suyu istediğiniz kadar içebilir, depolayabilirsiniz. Sonrasında adanın plaj bölümüne gelinir ve gemi burada demir atar. Uzun bir yüzmenin ardından taze balıklarla süslenmiş zengin bir menü ile öğle yemekleri dağıtılır. Yemekler yenilip, biraz daha yüzme molası verildikten sonra tekne terkedilmiş fener koyuna gider. Burada da biraz yüzme molası verildikten sonra son olarak tekne Amerikan koyuna doğru hareket eder. Yüzmenin ardından çeşitli ikramlar yapılır ve manzaranın eşliğinde tekne tekrar Adrasan’a döner. Sabah 10:30 da başlayan tur 18:00 da tamamlanır.

Ülkemizde Suluada gibi daha birçok keşfedilmemiş güzellikler bulunmaktadır. Tek yapmamız gereken bu gibi yerlerin farkında olup, gereken önemi göstermek.


Arkadaşlarınla paylaş!

32 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend