Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor!


uzay ajansı uydu

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “The 3rd Global Satshow” adlı programda Türkiye Uzay Ajansı hakkında çok önemli bilgileri açıkladı. Bakan Arslan, geçtiğimiz yıllarda üzerinde çalışmalar yapılan projenin TBMM’den geçtiğini ve yakın zamanda altyapının kurulacağını müjdeledi. Bunun yanında Bakan Arslan, milli uzay teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla Japonya ile işbirliği içerisinde olacağımızı belirtti.

uzay ajansı uyduu

Milli Uydu Fırlatma Sistemleri İçin İlk Adım

Bakan Arslan, milli uydu fırlatma sistemleri çalışmalarıyla ilgili projelerle birlikte uzayda daha aktif olunacağını ve 5A ve 5B uyduları hakkında çalışmalar yapıldığını söyledi.  Türkiye, 5A ve 5B uydularının büyük bir bölümünü Türksat mühendisleri tarafından yerli imkanlarla üretecek. 3 yıl içerisinde 5A  ve 4 yıl içerisinde uzaya gönderilecek 5B sayesinde Airbus ve Türkiye arasında güzel bir işbirliği sağlanacak. uzaya fırlatılacak olan Türksat 5A ve 5B ile Türkiye’nin ilk yerli uydusu 6A hizmete girdiğinde Türkiye’nin 6 haberleşme uydusu, 3 gözlem uydusu olacak.

uzay ajansı main photo

Savunma Sanayisi Ve Uydu Teknolojisinde Dışa Bağımlılığın Azaltılması

Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasının “gerekli ve önemli” bir adım olduğuna işaret eden Prof. Dr. Keskin “Bu, ülkemizin, dünyadaki gelişmiş ülkelerden geri kalmaması için atılması gereken adımlardan biri. Türkiye Uzay Ajansı, konu ile ilgili kurumları bir araya getirecek, koordinasyonu sağlayacak ve diğer ülkelerle işbirliği konusunda çalışacak. Uzay bilimi ve teknolojileri konusunda ilerleme ve bilgi birikimi sağlamak ve ülkemize ait bir uzmanlık altyapısı oluşturmak Uzay Ajansı’nın görevleri arasında olacak. Bu ajans ayrıca, bizi dışa bağımlılıktan uzaklaşarak, ülke güvenliği, özellikle savunma sanayii, uydu teknolojileri gibi konularda kendi altyapımızı geliştirip bilgi birikimi sağlayacaktır” dedi.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend