Tek Çocuk Sendromu Nedir? Var mıdır?


çocuk

Kardeşi olmayan çocuklar uzun zamandır şımarık ve bencil olarak düşünülmüştür. Peki bu doğru mu?

Tek çocuklar daima kendi yollarını bulmak ister, paylaşamaz ve genellikle bencildirler gibi uzun süredir devam eden önyargılar bulunmakta. Ancak son araştırmalara göre, bu iddiaların gereğinden fazla tutulduğu belirtiliyor. Peki bu önyargılar nereden geldi?

19. yüzyılda Massachusetts’teki Clark Üniversitesi’nden eğitimci E. W. Bohannon tarafından yayınlanan, 19. yüzyılda yayınlanan Garip ve İstisnai Çocuklar Çalışması’nda, 200 test denekle doldurulmuş bir anketin sonuçlarını açıkladı. İçinde, katılımcılara bildikleri herhangi bir çocuğun özelliklerini hakkında sorular sormuştu. 196 vakada katılımcılar kardeşleri olmayan çocukları aşırı şımarık olarak nitelendirdiler.

Child Spinning GIF by Mashable

İyi Bir İnsan Olmak İçin Kardeşe İhtiyaç Var Mı?

21. yüzyılda derlenen verilere göre, bu kavramlar saçmalık. Austin’deki Texas Üniversitesi’nden bir psikolog olan Toni Falbo ve tek bir çocuk, iyi bir insan olmak için erkek ve kız kardeşlere ihtiyaç duyduğunuz fikrine karşı çıkıyor. Konuyla ilgili 200’den fazla çalışmayı incelediği 1986 anketinde kardeşleri olan ve olmayan çocukların özelliklerini değiştiremedi. Bulduğu tek fark, tek çocukların ebeveynleri ile, kardeşleri olan çocuklara kıyasla daha güçlü bağları olduğu görünüyordu.

Bu fikir, daha sonra Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Andreas Klocke ve Sven Stadtmüller, tek çocukların ve kardeşlerinin özelliklerini tespit etmek için yaklaşık 10.000 Alman okul çocuğunun uzunlamasına verilerini kullandığı bir 2018 çalışmasında doğrulandı. Diğer şeylerin yanı sıra, ebeveyn-çocuk ilişkisinin niteliğine baktılar, bir çocuğun ebeveynleriyle önemli konular hakkında konuşmasının ne kadar kolay olduğunu ölçen bir ölçü.

Tek Çocukların Ebeveynleriyle İlişkileri

Tek çocukların yüzde yirmi beşi ebeveynleriyle ilişkilerini olumlu buluyordu. İlk doğanların yüzde 24’ünün hemen altında, orta çocuğun yüzde 20’si ve en küçük çocukların yüzde 18’i de ebeveynleriyle çok iyi ilişkiler kurduğunu bildirmiştir.

Ebeveynleriyle güçlü bağlara sahip olmalarına rağmen, tek çocuklar kardeşleri olmadan büyüdüğü için pişmanlık duyuyorlar. 2001’de Western Carolina Üniversitesi’nden Lisen Roberts ve Tennessee Knoxville Üniversitesi’nden Priscilla Blanton genç yetişkinlerden çocukluklarına bakmalarını istedi. Birçoğu, özellikle talihsiz olduğunu, kardeşleri gibi güvenilir bir oyun arkadaşına sahip olmadığını buldu. Aslında,  okul öncesi yaştaki tek çocuklar genellikle müttefik olabilecekleri ve gündelik şeyleri paylaşabilecekleri hayali arkadaşlar geliştiriyorlardı. Ancak endişelenmek için bir neden yok – hayali arkadaşlarla yaratıcı oyun, sosyal gelişimi ve iletişim kurma yeteneğini arttırır.

Bununla birlikte, tek çocukların başkalarıyla anlaşmaya daha az istekli olduğuna dair göstergeler vardır. Bir çocuk politikasının yaklaşık kırk yıl boyunca aile planlamasını dikte ettiği Çin’den gelen yeni bulgularda, Chongqing, Güneybatı Üniversitesi’nden psikolog Jiang Qiu liderliğindeki araştırmacılar, kardeşi olmayan 126 öğrenciyi ve 177 kardeşi düşünme yeteneği ve kişiliği açısından inceledi. Bir ankette tek çocuklar ne kadar toleranslı olduklarına göre daha düşük puanlar aldı. Beş faktör modeline (FFM) göre, kişilik toleransı modeli, özellikle hoşgörülü insanlar, özgecil, yardımsever, şefkatli ve işbirliğine dayalıdır. Hoşgörüsüz bireyler genellikle kavga edici, güvenilmez, egosentrik ve daha rekabetçi olarak tanımlanır.

Öğrencilerden ayrıca Yaratıcı Düşüncenin Torrance Testleri (TTCT) olarak bilinen bir yaratıcılık testine girmeleri istendi. Örneğin, bir teneke kutu gibi günlük bir nesne için birçok orijinal kullanım bulmaları gerekiyordu. Görünen o ki, tek çocuklar daha iyi lateral düşünürler gibi görünüyor, bu da problemleri daha yaratıcı, özellikle de esnek düşünme kategorisinde çözebilecekleri anlamına geliyor. Bu yazarlar, kardeşleri olmadan tek çocukların genellikle kendilerine güvenmek zorunda kaldıklarını ve dolayısıyla erken yaşta yaratıcı ve becerikli olmaya zorlandıklarını açıklayabilir.

çocuk2

Tek Çocuk Olmanın Zekaya Etkisi

Ama hepsi bu kadar değil. MRG testleri beyin yapısındaki farklılıkları ortaya çıkardı. Yaratıcılık ve hayal gücü ile ilişkili kortikal bir alan olan supramarjinal gyrusta araştırmacılar, tek çocuklar arasında daha fazla gri madde (zekaya bağlı) buldular. Ancak, araştırmacılar, frontal beyinde kardeşi olan çocuklarda daha az gri hücre keşfetti. Bu açığa düşük tolerans da eşlik ediyordu. Daha önceki çalışmalar aynı zamanda, duygusal bilgileri işlemeye geldiğinde, başkalarına duyguları bağlama ve kendi duygularını düzenleme becerisi de dahil olmak üzere, bu beyin bölgesine önemli işlevler atfetti.

Tek çocuk olmanın etkisinin ne kadar etkili olduğu sorgulanabilir. Bir çocuğun düzenli olarak sosyal ve bilişsel yeteneklerini geliştirmek için kaç tane başka fırsatın olması gerektiğine bağlı olabilir. Ne de olsa, tek çocuklar hiçbir zaman sosyal ortamlardan uzak durmazlar – örneğin anaokulundaki kişiler, çeşitli kişiler arası eğitim alanı sunarlar. Ebeveynlerin, çocuklarına oyuncaklarını, kitaplarını ve ebeveyn dikkatini paylaşmaları gereken tek çocuklarının sosyal becerilerini ve mühendislik fırsatlarını öğretmek için daha fazla çalışmak zorunda olmaları gerekir. Aksi takdirde, sevgi dolu ve sakin bir ortam yaratmak, bir evdeki çocuk sayısından daha önemli görünmektedir.

Kaynak: www.scientificamerican.com/article/is-only-child-syndrome-real/


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend