Sürekli Yatarsak Vücudumuzda Neler Gerçekleşir?


22 Paylaşım
yatak kapak

Sürekli Yatarsak Vücudumuzda Neler Gerçekleşir?

Uyku insanın temel ihtiyaçlarından biri. Genellikle hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Peki ya tüm zamanını yatarak geçirirsen? Ya hiç yataktan kalkmazsan? İster inanın ister inanmayın, bu sorularının cevaplarını almak için NASA, bir adama 70 gün boyunca yatakta yatmasını isteyerek karşılığında 18 bin dolar ödedi. Yatak, beden sıvılarının üst gövdeye kaymasına neden olacak şekilde altı derece kadar eğildi. Yedi gün sonra, gönüllü ilk kez dikey hale getirildi, kalp atışı dakikada 150 atışa fırladı ve çökecekmiş gibi düştü, ki bu kesinlikle normal bir insan için çok büyük bir değerdi.

nasa

Asıl konumuz olan geriye doğru eğilmemiş normal bir yataktan hiç kalkmadıysan ne olacağını konuşalım. Öncelikle, muhtemelen yatak örtüsünü üzerinden atma gereği duyacaksın çünkü derideki ve çevresindeki dokulara kan akış miktarını sınırlayan cilt üzerindeki baskı sizi rahatsız edecek. Temel olarak şunu hayal edin: kemikleriniz ve yatağınız arasındaki doku, vücut ağırlığınızdan dolayı baskı altında. Eğer bu basınç yeterince büyükse, besin açısından zengin kan hücrelere ulaşamayacak, hasar görecek ve sonunda ölecek. Kuyruk kemiğiniz, kalçalarınız ve omuzlarımız gibi alanlarda yaralar ortaya çıkar. Vücudunuz aslında yaralar aracılığıyla sizi uyarır ve kendini korumaya çalışır. Özellikle yatakta hareketsiz iseniz, zayıflamaya başlayacaksınız. İstirahat halindeki kaslar haftada yüzde 10 ila 15 arasında güç kaybı yaşar.Sadece 3 ila 5 haftada, kas gücünün yaklaşık yarısını kaybedersiniz. Bu sürekli yatmanın sonucunda aynı zamanda dayanıklılığınızın azalacak ve daha fazla hareketsizliğe meyilli hale geleceksiniz. Kaslarınız ve kemiklerinizde atrofiye başlayacak yani küçülüp körelmeye başlayacak.

kemik-erimesi-1

Ve her şeyden öte, her iki günlük yatış sonucunda dinlenme sırasındaki kalp atış hızınız dakika başına bir artar. Ve dahası, kan hacminiz de azalır. Kan aracılığıyla yeterli oksijen taşınamadığından çok daha hızlı yorulursunuz.

Ve hepsi bu bile değil! Uzun süre yatmanın çarpıntı, titreme, böbrek taşı riskinin artması ve pnömoni riskinin artması gibi diğer olumsuz etkileri de vardır. Bu nedenle, yatağınız inanılmaz derecede rahat olsa da, harcadığınız zamanı kesinlikle sınırlandırmanız gerekir. Gerekli sınırlandırmaları yaptığınızda, vücudunuz size teşekkür edecek.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/crossingborders/2013/09/18/nasa-will-pay-18000-to-watch-you-rest-in-bed-for-real/#5831eecb7bbf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2379624/?page=6
https://www.health24.com/Medical/Sleep/treating-sleep-problems/Effects-of-prolonged-bed-rest-20131025


Arkadaşlarınla paylaş!

22 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend