Süper Erkek Sendromu Nedir? Süper Erkekler Katil Olmaya Yatkınlar mıdır?


süper erkek main photo

Süper Erkek Sendromu Nedir? Süper Erkekler Katil Olmaya Yatkınlar mıdır?

Sağlıklı bir insan hücresinde 46 kromozom vardır. Erkek bireylerde bir X bir de Y kromozomu olmak üzere 44 + XY şeklindedir. XYY sendromu olarak adlandırılan süper erkek sendromu, hücrelerin her birinde XY kromozomunun yanına fazladan bir Y eklenmesiyle oluşan genetik bir durumdur. Süper erkek sendromu her 1000 erkekten birinde görülmektedir.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Çoğunlukla süper erkek sendromuna sahip birisini ilk bakışta farkedemeyebilirsiniz. Görünüş olarak bazı süper erkek sendromundakiler ortalama bir insandan daha uzun olabilmektedir. Araştırmalar bu kişilerin öğrenme ve konuşma zorluğu çekebildiklerini de söylemektedir.

Süper Erkeklerin Karanlık Tarafı

Süper erkeklerin ayırt edici fiziksel özelliklerinin olmamasına karşın yapılan araştırmalar uça eğilimli oldukları ve saldırganlık, kural tanımazlık, başkalarının acısına duyarsızlık, uygunsuzluk, öldürmeye eğilim gibi özellikler taşıdıklarını söylemektedir. Hapishanelerdeki kişiler incelendiğinde 10 mahkumdan birinin süper erkek sendromuna sahip olduğu tespit edilmiştir.

süper erkek kızgın adam

Araştırmayı yapan bilim insanları bir insanın suça yatkın olmasının tamamen genetiğe bağlı olmadığına da dikkat çekiyor. Süper erkek sendromuna sahip kişiler hayatlarına normal bir insan gibi devam edebilse de anlaşılan o ki fazladan bir Y kromozomu gelişen olaylara karşı daha tepkili olmalarına neden oluyor.

Süper Erkek Sendromunun Belirtileri

XYY sendromunun belirti ve semptomları kişiden kişiye ve yaşa göre değişmektedir.

 • Hipotoni (zayıf kas tonusu)
 • Gecikmeli veya zor konuşma

XYY sendromlu küçük bir çocuğun veya gencin semptomları şunlardır:

 • Otizm teşhisi
 • Dikkat zorlukları
 • Gecikmeli motor beceri gelişimi, örneğin yazı ile
 • Gecikmeli veya zor konuşma
 • Duygusal veya davranışsal sorunlar
 • El titreyen veya istemsiz kas hareketleri
 • Hipotoni (zayıf kas tonusu)
 • Öğrenme güçlükleri
 • Ortalamadan daha uzun boylu olmak

Yetişkinlerde, kısırlık, XYY sendromunun olası bir belirtisidir.

Süper Erkek Sendromunun Tedavisi

Süper erkek sendromu tedavi edilemez. Ancak tedaviler, özellikle erken teşhis konduysa semptomlarını ve etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. XYY sendromlu kişiler, konuşma ve öğrenme problemleri gibi olabilecek herhangi bir semptomu ele almak için sağlık uzmanlarıyla çalışabilirler. Yaşlandıkça, herhangi bir kısırlık sorununu gidermek için üreme uzmanlarıyla çalışmak isteyebilirler.

Aşağıdaki tedavi seçenekleri, XYY sendromunun en sık rastlanan etkilerinden bazılarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Konuşma terapisi: XYY sendromlu kişilerde konuşma veya motor beceri bozukluğu olabilir. Sağlık uzmanları bu sorunların tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekteki gelişmelere yönelik planlar da sağlayabilirler.

Fiziksel veya mesleki terapi: XYY sendromlu bazı genç insanlar motor beceri gelişimi azdır. Ayrıca kas kuvveti konusunda zorluk çekebilirler. Fiziksel terapistler ve mesleki terapistler insanların bu sorunları aşmasına yardımcı olabilir.

Eğitimsel terapi: XYY sendromlu bazı kişilerin öğrenme güçlüğü vardır. Çocuğunuzda bu sendrom varsa, öğretmenleri, müdürleri ve özel eğitim koordinatörleri ile konuşun. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına en uygun programı ayarlayın. Dış öğretmenler ve eğitim talimatı gerekli olabilir.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend