Su Yerine Gazlı İçecek Tüketirsek Ne Olur?


5 Paylaşım
gazlı içecek

Su Yerine Gazlı İçecek Tüketirsek Ne Olur?

Dünyada her gün yaklaşık 1.8 milyon kutu Coca-Cola satın alınmakta ve Amerikalıların yarıya yakını (%48) günde en az bir defa gazlı içecek tüketmekte. Hepimizin bu şekerli içecekleri sevdiğini söylemekte bir sakınca yok. Fakat vücudumuz sadece bu içeceklerle beslenseydi ne olurdu?

coca cola yes GIF by The Coca-Cola Company

İçeceğin ağzınıza girmesiyle beraber içinde bulunan yüksek asit diş minelerinizi eritmeye, mikroorganizmaları şekerle beslemeye başlar ki bu diş çürüklerinin başlangıcıdır. Tüm kutuyu bitirdiğinizde 46 gramdan fazla şekeri tüketmiş olacaksınız. Dilinizde bulunan reseptörler bunu hissederek beyin zarına iletecek ve beyninizin ödül mekanizmasını uyararak daha fazlasını istemenize neden olacak.

çürük diş

Bir hafta sonra kola, günlük önerilen 8 bardaklık su ihtiyacının önüne geçerek sizin fazladan 5432 kalori almanıza neden olacak. Bu, gazlı içeceklerin meydana getirdiği en büyük sağlık sorununa neden olacaktır: Kilo artışı Yapılan tahminlere göre Amerikada 1977 ve 2007 yılları arasında gözlemlenen ⅕ oranındaki kilo artışı tüketilen meşrubatlardan kaynaklanmakta. Gazlı içeceklerin yoğun tüketimi, insulin hormonun azalmasına yol açar ve diyabet hastalığını tetikler. Araştırmacılar içeceklerin içine konan şeker miktarının azaltılarak 1 milyon kadar obezite vakasının engellenebileceğini açıklamıştır.

obez

Peki bu içeceklerin yerine diyet içecekleri mi tercih etmeliyiz? Aslında bu içecekler de yapay tatlandırıcılar içermekte ve kilo artışına neden olmakta. Araştırmalar kaynağı ne olursa olsun ister gerçek ister yapay tatlandırıcıların iştahımızı arttırdığını gösteriyor. Tabi bu içecekleri tüketenlerin daha fazla yemek istemeleri anlamına gelmez çünkü bu kişiler zaten “Diyet içecek tüketiyorum bu yüzden büyük boy kızartmanın yanında hamburger yiyebilirim” düşüncesiyle aldıkları kaloriyi azalttıklarına inanırlar.

fast food

Ayrıca meşrubatlar bizi yaşlandırıyor. Telomerler, kromozomlardaki koruyucu kapaklar olup zamanla kısalır. Ve bu kısalma oranı günde 600 ml soda içen biri ile sigara tüketen bir kişiyle aynıdır. Peki ya her gün iki litre meşrubat tüketirseniz ne olur? Bir kadın 16 yıl boyunca hastanelik olana dek sadece kola içerek beslenmiş ve ailesinde kalp sorunu olmayan bu kadın Aritmi ve ani bayılmalardan dolayı acı çekmiş ve testler ciddi derecede potasyum eksikliği çektiğini göstermiştir. Hem kafein hem de fruktoz idrar ve ishal yoluyla potasyum seviyesini azaltmıştı.


Arkadaşlarınla paylaş!

5 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend