Steroid Aldığınızda Ne Olur?


4 Paylaşım
steroid

Steroid Aldığınızda Ne Olur?

Steroid aldığınızda vücudunuza ne olur? Performans artırıcı ilaçların kullanımında risk var mı? Spor salonunda ağırlıkları her aldığınızda kaslarınız hasar görür, ancak vücut kas liflerini onarmak için yeni kas proteini ipliklerini oluşturarak iyileşir. Zamanla bu iplikler kalınlık ve sayı olarak artar ve sonuçta kas proteini sentezi kas proteini yıkımından daha büyük olursa kaslarınız büyür.

steroid adam

Kasın Büyüme derecesi büyük ölçüde protein sentezini arttıran testosteron tarafından düzenlenir. Genelde erkeklerin, daha yüksek testosteron seviyelerine sahip oldukları için, kadınlardan daha büyük kas kütlesi vardır. Steroidler, bir 4-karbon halka yapısı olan herhangi bir bileşiktir, bu nedenle steroid terimi aslında ateş ve baş ağrılarını ve hatta östrojen ve testosteron gibi seks hormonlarını tedavi etmek için kullanılabilen bazı kimyasalları içerir. Ama bakacağımız steroid türü aslında performansı arttırmak amacıyla doğal testosteronu taklit ediyor ve sporcuların %15’inden fazlası tarafından kullanılıyor. Steroidler vücuda almından sonra tek bir gün içinde genlerinizin ifadesini değişmeye başlayacaktır.

steroid

Steroidler hücrelerinize kolayca girer ve androjen reseptörüne bağlanır. Bu noktada protein parçalanmasını yavaşlatırken, protein sentezini arttırmak için yüzlerce genin aktivasyonunu sağlayan steroidleri DNA’nıza ekleyebilir ve DNA’nıza yapışabilirler. Steroid alımı sonucunda kişiler, bazı kas hücrelerinde üç ila beş kat daha fazla çekirdeğe sahip olabilir. Steroidler ayrıca yağ kök hücrelerinin farklılaşmasını engelleyebilir ve bir kişinin vücut yağını azaltabilir. Günlerin geçmesiyle, hızla artan kas ebadı ve gücünüz, kas liflerini de hasara karşı korurken, steroidlerin egzersiz toleransı ve iyileşmesi için ideal olmasını sağlar. Steroidleri almaya devam ettiğinizde davranışlarınız değişmeye başlayabilir. Steroid reseptörleri, ön beyin, hipotalamus ve hipofiz bezi gibi merkezi sinir sistemimizin bazı bölümlerinde bulunduğundan, steroidler klasik roid öfkesine yol açabilir. Sporcularda yapılan bir çalışmada, steroid kullananların kullanmayanlara göre %20 oranında daha yüksek manik ve depresif skorlar tespit edilmiştir.

depresyon

On haftadan fazla steroid verilen fareler, aynı kafeslerde bulunan diğer farelere karşı daha agresif hale gelirler. Erkek fareler daha baskın hale gelir ve dişi fareler ile seks için rekabet etmeye daha istekli hale gelir. Kadın kullanıcılar için steroidler östrus döngüsünü etkileyebilir ve cinsel dürtüleri azaltabilir. Erkek kullanıcılar sperm hücresi anormallikleri yaşayabilir ve sperm sayısını azaltabilir. Steroidler ayrıca testis büyüklüğünü korumak için gerekli olan hormonların doğal üretimini azaltır, bu da testislerinizin küçüleceği anlamına gelir.

Çoğu steroid kullanıcısı, açık ve kapalı dozlama periyotlarını takip ettiğinden, testosteronun doğal seviyeleri, erektil disfonksiyona ve erkeklerde libido azalmasına neden olan zamanlarda oldukça düşük olabilir. Erkeklerin %40’ında, genişlemiş meme dokusu görülür, çünkü steroidler, meme dokusunun büyümesini uyaran östradiol içine de girmektedir. Son olarak, steroidler, kullanıcıların neredeyse yarısında yüksek akne seviyesine neden olabilir. Ayrıca kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir. Evet, steroidler sizi daha hızlı amaçlarınıza ulaştıracaktır, ama çoğu şeyde olduğu gibi, yaşayacağınız riskler ve yan etkiler söz konusu.


Arkadaşlarınla paylaş!

4 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend