Sigarayı Bıraktığınızda Ne Olur?


42 Paylaşım
sigara

Sigarayı Bıraktığınızda Ne Olur?

Yaktığınız her sigarayla açığa çıkan 7000 farklı kimyasal ile birlikte sigara içmenin dünyada başta gelen önlenebilir ölüm sebeplerinden olması sürpriz değil. 1.3 milyar insan aktif sigara içerken sigarayı bıraktığında neler oluyor?

Bırakmanın Dakikalar Sonrası

Tansiyon ve nabzınız normale döner bunun sebebi sigaradaki nikotinin kalbinizi hızlandıran ve damarlarınızı büzen epinefrin ve norepinefrin salınımını arttırmış olmasıdır. Bu etkiler aynı zamanda sigara içenlerin uzuvlarını soğuk hissetmelerine sebep olur ama elleriniz ve ayaklarınız ilk 20 dakikadan sonra normal sıcaklıklarına döner.

nabız

Bırakmanın Saatler Sonrası

2 saat içinde başlayan nikotin isteğiyle huysuzluk, uyku hali, gergin duygular ve hatta uyuma güçlüğü görülür. Nikotin normalden daha fazla dopamin salgılanmasına sebep olduğundan bunlar azalan dopamin karşısında beklenen fizyolojik tepkilerdir.

8 saat sonra ve solunan karbon monoksit temizlenerek kanda oksijen seviyesinin artmasına olanak tanır. Karbon monoksit ve oksijen hemoglobine bağlanmak için rekabet eder ve bu dolaşım sistemini geren bir durumdur. Bu nedenle temizlenmesi sonucu oksijene yer açılır. Ancak uzun süreli içicilerde karbon monoksite maruz kalma alyuvarların büyümesine dolayısıyla kanın yoğunlaşması ve tansiyon artışıyla vücutta pıhtı oluşması riskini arttırır.

kan

24 saat sonra ilginç bir şekilde vücudun akciğerlerdeki toksinleri temizleme yolu olan öksürme artar. Ek olarak sadece 24 saat içinde çeşitli koroner arter hastalıklarının gelişmesi riski azalır.

48 saat sonra nikotin ve tüm metabolitleri vüvudunuzdan temizlendikten sonra hasar gören sinir uçları yenilenmeye başlar. Katran ve sigaradaki diğer kimyasallar az sayıda, düzleşmiş ve daha az damarlı tat tomurcukları bırakır. Bunlar yenilenmeye ve duyarlılık kazanmaya başlarken yiyeceklerin tadı daha iyi olur. Ancak kronik içicilerde tat duyusu geri dönüşsüz hasar görür.

72 saat sonra baş ağrısı, mide bulantısı ve krampların yanında endişe ve depresyon gibi duygusal semptomlarla nikotin yoksunluğu tavan yapar. Bu semptomlar kafein dahil en bağımlılık yapıcı maddeler ile görülür. Ancak bu aşamadan sonra en kötü durumlar resmen bitmiştir.

sad walk cycle GIF by kirun

 

Bırakmanın Aylar Sonrası

Bir ay sonra tip 2 diyabet ve kardiovasküler hastalıklar gelişmesi riski azalmıştır.

3-9 ay arasında akciğerlerde hasar gören kıl benzeri yapılar olan ve toz ile birikintilerin atılmasına yardım eden siller tamamen onarılır ve böylece öksürme ve nefes darlığı gibi semptomlar neredeyse tamamen biter.

sick cough GIF by Debby Ryan

 

Bırakmanın Yıllar Sonrası

1 yıl içerisinde doğrudan aterom oluşumu yani damarlarda oluşan yağ birikintileri veya hasarlı damar duvarları sonucu oluşan kalp hastalığı riski neredeyse yarı yarıya azalır.

10 yılda sigarayı bırakmayan birine göre akciğer kanseri riski yarı yarıya azalır ve 15 yıl içinde kalp krizi geçirme riski hiç sigara içmemiş birinin riskine eşit seviyeye gelir. Tabii ki bu yönerge nihai değildir ve günlük ortalama kaç sigara içtiğiniz veya kaç yıldır sigara içtiğinize bağlı olarak vücudunuzun iyileşmesi etkilenir.

kalp

Ne yazık ki her zaman ciğerlerde bir miktar geri dönüşsüz hasar ve çeşitli akciğer hastalıklarına duyarlılık olacaktır. Her ne kadar bırakmak zor olsa da faydaları ilk zorlukların çok önündedir. Sonuç olarak bunları engellemenin en iyi yolu sigara içmeye başlamamaktır.

Paylaşılan yeni içerikleri kaçırmamak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İnstagram Hesabımız –> instagram.com/bineyycom/ 

Facebook Hesabımız –> facebook.com/bineyycomorasit/

Twitter Hesabımız –> twitter.com/bineyycom


Arkadaşlarınla paylaş!

42 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend