Sıfır Nedir?


15 Paylaşım
sıfır

Sıfır Nedir?

Çeşitli kaynaklardan sıfır sayısının tarihçesine erişebilirsiniz. Fakat burada sıfır kavramının ne olduğunu anlamaya çalışacağız.

Sıfır kavramını anlatmadan önce var olma kavramını açıklamaya çalışacağım. Sıfır her şeyin orijinalidir. Kaynaktır. Sıfır her şeyin başlangıç noktasıdır. Var olan her şeyi kapsar. Her şeyin en çok ve en az olduğu yerdir. Sıfır bir sayı değildir. Sıfır bir durumdur. Her şey sıfırdan ayrılarak var olabilir.

sıfır noktası

Şimdi söylediklerimi açıklamaya çalışayım. Bugünkü Kozmoloji bilimine göre; Evren her bakımdan dengededir. Evren nötrdür. Evrende boşluk diye bir şey yoktur. Boşluk denen yerde her an parçacık karşı parçacık çiftleri yaratılır. Ve yaratıldıkları anda birbirlerini hızla nötrleştirirler. Eğer bu parçacıklardan herhangi biri nötrleşmeden güçlü bir çekim alanına kapılırsa birbirlerinden ayrılmış böylece ikisi de yaratılmış olur.

yüklü parçacık

Evrende hassas bir denge vardır. Bir şey artarken karşılığında bir şey azalmak zorundadır. Ya da tam tersi. Sıfır denge noktasıdır. Dengenin var olabilmesi ve korunabilmesi için var olanın bir karşılığı üremelidir. Yani (+2) oluştuğunda karşılığında (-2) oluşması gerekir. Her sayı için bu böyledir ve sonsuza kadar gider. Maddenin karşı maddeyi, pozitifin negatifi, ölümün yaşamı gibi, biri oluşmamışsa diğeri de yoktur.

machine spinning GIF

Sıfır konusunu iyi anlarsak matematikte çelişkili gibi duran bazı kavramları daha iyi anlayabiliriz. Örneğin (-8) ÷ (-2) = 4 burada bir çelişki varmış gibi duruyor. Çünkü -2, -8 den büyük bir sayı. Küçük bir şey kendinden 4 kat büyük olanı içinde barındırabilir mi? Buradaki durumun anlamı -8’in içinde, 4 adet (-2) kadar boşluk var demektir (-8) daha küçük bir sayıdır ama daha büyük bir boşluktur.

boşluk

Nötr kavramı yaşamımızda da etkindir. Üzüntü artarken, karşılığında mutluluk potansiyeli oluşmak zorundadır. Sabaha kadar diş ağrısı çeken birinin bu sıkıntısı karşılığında, mutluluk ve rahatlık üretmek zorundadır. Akşam ağrınız olduğunu düşünün. Uyandığınızda ağrınız geçtiyse normalde her sabah hissetmediğiniz bir mutluluk ve rahatlamayla uyanırsınız.

happy faces GIF by it.frano

Yani —> AĞRI + RAHATLAMA = 0


Arkadaşlarınla paylaş!

15 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend