Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir? Kimler Şeker Hastalığı Ameliyatı Olabilir?


52 Paylaşım
şeker hastalığı- main photo

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir? Kimler Şeker Hastalığı Ameliyatı Olabilir?

21.yüzyılın en büyük hastalıklarından biri olan şeker hastalığı, her 100 kişiden 13 ünde görülmektedir. Tip 1 ve Tip 2 olarak ayrılan şeker hastalığının kesin bir çözümü henüz bulunmuş değil. Fakat son zamanlarda yaygınlaşan şeker hastalığı ameliyatı sayesinde hastalar güzel sonuçlar alabiliyor.

şeker hastalığı şeker hastalığı

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Bilindiği üzere şeker hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu ameliyat vücudun ürettiği insülinin verimli şekilde kullanılmasını sağladığı için ameliyat yalnızca Tip 2 hastalarına yapılmaktadır. Çünkü Tip 1 şeker hastaları insülin üretememektedir. Tip 2 şeker hastalarının insülin kullanmasına ve diyetine rağmen hala kan şekeri kontrolü yapılmadığı durumlarda doktorlar ameliyata karar vermektedir.

 

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Gerçekleşmektedir?

Şeker hastalığı ameliyatı sırasında iki işlem yapılmaktadır. Birincisi iştahı azaltmak için tüp mide uygulaması, ikincisi ise ince bağırsakların son 250 cm’lik bölümünün midenin alt ucuna birleştirmektir. Bu ameliyat sayesinde hastanın hem iştahı azalacak hem de yediği besinler ince bağırsağın son kısmına hızlıca geleceği için pankreastan insülin hormonu işini daha iyi yapacaktır. Ameliyatı başarılı geçen hastalar kilo kaybı yaşayıp, artık dışarıdan hap veya insülin iğneleri almadan kendi ürettiği hormonla kan şekerini düzeltebilecektir.

şeker hastalığı - ilaçlar

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Tip 2 hastaları da kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır. Bu yüzden bu ameliyat herkes için uygun değildir.

  • VKİ(Vücut Kitle endeksi) 30 un altında ise doktorunuz başka bir tedaviye yönelebilir. 30 un üstünde VKİ sahip olan hastalar için bu ameliyat başarılı bir yöntemdir.
  • Hastanın geçmişte insülin kullanımıyla alakalı özel bir değerlendirmeden sonra operasyona karar verilmektedir.
  • Hastalık süresince hastanın organları hasar görmüşse doktorunuz ameliyatı riskli görebilir. Buna böbrek yetmezliği örnek verilebilir.
  • İnsülin rezervleriniz bitmişse bu ameliyat gerçekleşemez. Pankreasın hasar görmemiş olması gerekir.
  • Klasik tedavi yöntemleriyle şekeriniz kontrol altına alınabiliyorsa bu ameliyata gerek yoktur.

Arkadaşlarınla paylaş!

52 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend