Sadece Enerji İçeceği İçerseniz Ne Olur?


Sadece Enerji İçeceği İçerseniz Ne Olur?

Enerji içecekleri, gece geç saatlere kadarki çalışma seansınıza ekstra saat eklemek veya iş yerinde enerji içecekleri ile tetikte kalmaya çalışmak gibi daha birçok sebepten dolayı kullanılmakta. Genç yetişkinlerin % 76’sı onları tüketir fakat SADECE enerji içecekleri içseniz ne olur? Enerji içeceğinden aldığınız bir yudum ile etkisi neredeyse anında gerçekleşir. Şeker molekülleri tat alma duyularınıza çarptığında, beyninizi mutluluk duygularından sorumlu olan dopamin salgılaması için tetikler. Enerji içeceğinin şeker içeriğini göz önüne alırsak, markaya bağlı olarak porsiyon başına iki çay kaşığı ila  14 çay kaşığı şeker arasında değişebilir.

enerji içeceği

10 dakika içinde, kafeinin vücudunuza girmesinin neden olduğu adrenalin salınımına cevaben hem kalp atış hızınız hem de kan basıncınız yükselir. Kafeinin miktarı, markaya bağlı olarak porsiyon başına 6 mg ila 242 mg arasında değişen bir aralıkta. Karşılaştırma için, demlenmiş kahvenin bir porsiyonu 95 ila 165 mg kafein içerir, demlenmiş siyah çay 25 ila 38 mg içerir ve bir şişe kola 34 mg kafein içerir. Ancak gazoz, kahve ve çaydan farklı olarak, enerji içeceklerine guarana özü eklenir. Güney Amerika’ya özgü olan guarana bitkisi, kahve çekirdeği ile yaklaşık aynı büyüklükte, ancak iki kez kafein içeriği veren tohumlar üretiyor.

kahve

Bir güne yayılmış 400 mg kafein güvenli görünmektedir, ancak tek bir oturuşta 200 mg’den fazla olması kafein zehirlenmesine neden olabilir. 2011 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki acil servise yaklaşık 20.000 ziyaretin doğrudan enerji içeceği tüketiminin etkileriyle ilgili olduğu tahmin edilmektedir. Bu ziyaretlerin çoğu 18 ila 25 yaşları arasındaydı ve ikinci en büyük yaş grubu 26 ila 39 yaşları arasındaydı. Gözlemsel bir çalışma, enerji içeceği toksisitesi ile ilgili olarak Avustralya zehir bilgi merkezine yapılan çağrılardan 7 yıllık verileri inceledi. 297 çağrıdan, çarpıntı, ajitasyon, titreme ve gastrointestinal rahatsızlığı içeren kafein toksisitesinin en sık görülen semptomları analiz edildi.

Yirmi bir olguda, halüsinasyonlar, nöbetler, aritmi veya kalp iskemisi dahil olmak üzere ciddi kardiyak veya nörolojik toksisite belirtileri vardı ve en az 128 denek hastanede yatmak zorunda kaldı. Bu nedenle, 8 bardak suya eşdeğer miktarda enerji içeceği içerseniz, kalp atış hızı ve kan basıncındaki sabit artışlar, hipertansiyon veya yüksek tansiyon gibi bir dizi kardiyovasküler rahatsızlık gelişme riskinin artmasına neden olabilir. Ayrıca susuz kalmış olabilirsiniz.

sağlık

Ayrı bir çalışma, enerji içeceklerinin kafeinli olmayan içeceklerden önemli ölçüde daha fazla idrar yapmanızı sağlamasına rağmen, kahveden daha iyi bir idrar söktürücü olmadığını buldu. Bununla birlikte, bir fincan sade kahve 5 kaloriden daha azdır, ancak enerji içeceklerinin yüksek şeker içeriğinden dolayı,8 bardak Red Bull yaklaşık 850 kalori anlamına gelir. Bu, obezite ve Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırır. Fakat risklerin bazıları tahmin edilemez, örneğin on yıl boyunca günde en az iki kutu enerji içeceği içen 26 yaşındaki bir erkek. Daha önce önemli bir sağlık sorunu yaşamadan nöbet geçirdi ve üç günlük komaya girdi. Sonunda doktorlar bunu kronik uyku yoksunluğuna ve aşırı kafein tüketimine bağladılar.

enerji içeceği

Enerji içeceği tüketimi uykusuzluk ve bozulmuş uyku düzenleriyle bile ilişkilendirilmiştir. Amerikan askeri personelinin % 45’inin aktif görevdeyken günde bir tane tükettiği bildiriliyor. İlginçtir ki, üç veya daha fazla kutu içenlerin, sadece bir tane içenlere kıyasla, görevde uyuyakalmaları daha muhtemeldir. Bu üçün üstünde içiciler ayrıca, daha az genel uyku saatini ve görevlerinin bitmesinden sonra bile uykuda bozulma olduğunu bildirdi. Genel olarak, enerji içecekleri nadir tüketim için nispeten güvenlidir, ancak bunları düzenli olarak içmek istemeyebilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend