Saçlarımız Neden Beyazlar? Saçlarımızın Beyazlamasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?


10 Paylaşım
beyaz saç- main photo

Saçlarımız Neden Beyazlar? Saçlarımızın Beyazlamasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Günümüzde “saçların beyazlaması” birçoğumuz için kâbus haline gelmiştir. Gelişen dünyayla birlikte gelen yoğun çalışma saatleri, stres ve yorgunluk gibi etmenler saçların beyazlamasını hızlandırmaktadır. Bu yazımızda saç beyazlamasının nedenlerinin ve bilimsel olarak nasıl gerçekleştiği üzerinde duracağız.

Yıllar Geçtikçe Saça Renk Veren Pigment Azalıyor!

Melanosit denen pigment hem derimize hem de saçımıza renk vermektedir. Bu yüzden de derinin koyuluğuna göre saçın renginin de koyuluğu değişiyor (Açık renkli derilere sahip insanların sarışın veya açık renkli saça sahip olması…). Yıllar geçtikçe melanosit pigmentinin azalmasıyla birlikte saçımız beyazlamaktadır. Peki saçımızın rengi neden beyaz oluyor?

Saçın aslında kendi rengi yoktur. Saç telinin büyümesiyle birlikte pigmentler saça rengini vermektedir. Bahsettiğim gibi yaşlanmayla birlikte saç, melanosit pigmentini kaybediyor ve pigmentsiz beyaz halini alıyor.

Saçların Beyazlamasını Etkileyen Faktörler

Normal bir insanın saçı 50 li yaşlarda artık tamamen beyazlaşmış bir hale gelmektedir. Saçların beyazlamasını etkileyen faktörleri bilmek bu süreyi bir nebze olsun geciktirebilir.

Genetik

Genetiğimiz her türlü fonksiyonda önemli olduğu gibi(Boy,zeka,vücut yapısı…) saçların beyazlamasında da en önemli faktör. Annenizin ve babanızın soyunda erken saç beyazlaması varsa muhtemelen sizin de böyle bir sorununuz olacaktır. Maalesef henüz genetiğimize müdahale edemediğimiz için bunu kabullenmeli ve eğer ihtiyaç duyarsanız boyatmaya başvurabilirsiniz.

B12 Eksikliği

B12 vitamini eksikliğinde vücutta birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında tabi ki saç beyazlaması da var. Düzenli bir şekilde B12 vitaminini almak sağlığınızı korumanın yanında saçlarınızın da beyazlamasını geciktirecektir.

Stres

Stres, vücudumuzun en büyük düşmanıdır. Stres halinde vücudumuzda DNA hasarı ve hormonel bozukluklar meydana gelir. Bunlar yaşlanma sürecini azaltmakta ve tabi ki saçların beyazlamasına yol açmaktadır. Ani bir şekilde saçların beyazlaması aslında sadece filmlerde olan bir şey değildir. Ani bir üzüntü ve şokla birlikte saçların bir anda beyazlaması karşılaşılabilen bir durumdur.

Bunların dışında dengeli beslenmek ve vücudu zinde tutmak yaşlanmayı geciktirmekle birlikte saçların da beyazlamasını önlemektedir. Unutmayın saçların beyazlaması boya ile veya gelecekteki çeşitli tedavilerle geçirilebilir bir şeydir. Asıl gerçek yaşlanmayı yaşamamak için vücudumuzu sağlıklı tutmalı ve hayat boyu enerjimizi korumalıyız.


Arkadaşlarınla paylaş!

10 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend