Plaktan nasıl ses çıkar ?


22 Paylaşım
Plak

Plaktan nasıl ses  çıkar ?

Plaktan müzik dinleme devrinin üstünden çok zaman geçmesine rağmen, hala dinlendiğinde bize güzel zamanlar geçirmemizi sağlıyor.

İcat edildiği dönemden itibaren birçok kişinin merak ettiği şey, bir kutudan nasıl ses çıktığı olmuştur. Bu yazımızda bir iğnenin plak üzerindeki hareketiyle nasıl ses çıkarabildiğini anlatacağım.

Küçükken çoğumuz demir parmaklıkları titreştirerek melodiler oluşturmaya çalışmışızdır. Aslında bütün sesler tıpkı demir parmaklıklar gibi titreşerek ortaya çıkar.

Edison, sesi fiziksel olarak depolamayı hedefledi. Edison’un sesi depolamak için bulduğu fikir, aslında demir parmaklıkları titreştirmekteki prensip ile aynıydı. Metal bir yüzeye mekanik parmak yardımıyla çarptırmalar yapan Edison sesi depolayabildi ve depoladığı bu alete “fonograf” adını verdi. Fonograf, kelimenin tam anlamıyla “ses yazıcısı” anlamına gelmektedir.

Plaktan nasıl ses çıktığını size anlatmadan önce plağın ve üstünde hareket eden iğnenin elektron mikroskopundaki görüntüsünün ağır çekim olarak kaydedilmiş bir görüntüsünü paylaşacağım.

vinyl record GIF

Edison’un iğneyi metal yüzeye çarptırmasındaki amacının, sesi mekanik enerjiye dönüştürerek fiziksel olarak depolamak olduğundan bahsetmiştim. Yukarıda gördüğünüz oluklar depolanan seslerin fiziksel görünümünü ifade etmekte. “Peki depoladığımız mekanik enerjiyi nasıl sese dönüştüreceğiz?” sorusunun cevabı yine Edison’da. Edison, kaydedilen sesi çalmak için iğneyi oluğun başlangıcına geri koydu ve oluklarda iğnenin hareket etmesini sağladı. Oluklarda ilerleyen iğne titreşim yarattı ve titreşim sese dönüşmüş oldu. Aslında bu anlattığım fonografın icadıydı ama plak da aynı mantıkla çalışmakta. Fonografın icadında Edison kendi sesinin titreşimlerini plağa aktararak fonografı icat etmiş oldu.

Plaklar hakkında küçük bir şey daha eklemek istiyorum. Plakların ses kalitesinin elektronik cihazlardan üstün olduğunu belki duymuşsunuzdur. Kalite farkının altında yatan neden ise, sesi elektronik cihazlarımızda depolarken çok fazla yer kaplamasını istemediğimizden onları sıkıştırıp orjinalliğini bozuyoruz.

Çizgifilmlerin başındaki o meşhur aslanın sesini o zamanın en gelişmiş kayıt teknolojisi olan gramofonla kaydetmişler.

metro goldwyn mayer lion GIF


Arkadaşlarınla paylaş!

22 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend