Parmaklarımızı Çıtlattığımızda Neden Ses Çıkar?


8 Paylaşım
eklem

Parmaklarımızı Çıtlattığımızda Neden Ses Çıkar?

Çıtlayan bölgeler oynar eklem yerleridir. Bu eklemler birbirlerine kıkırdaklar ile bağlı iki kemikten oluşur. Kıkırdak yüzeylerinin etrafı eklem kapsülü ile çevrilidir. Eklem kapsülü kıkırdağı oluşturan hücreleri besleyen ve sinoviyal sıvı adı verilen kaygan bir sıvı içerir. Sinoviyal sıvının içinde karbondioksit, oksijen ve nitrojen gibi çözünmüş gazlar bulunur.

parmak-citlatmak

Bacak, bilek hatta tehlikeli olmasına rağmen boyun bile kıtlatılsa de en sık kıtlattığımız yerler parmaklarımızdır. Parmağımıza bir kuvvet uyguladığımızda oluşan hareketin sınırını eklemin hacmi belirler. Bu hacim ise eklem kapsülündeki sinoviyal sıvı miktarına bağlıdır. Kuvvet uygulanmasının ardından sinoviyal sıvı, içinde bulunan çözünmüş gazların oluşturduğu ölçekteki baloncukların bir kısmının patlaması ile birlikte yayılır, böylelikle eklemin hacmi ve hareket kabiliyeti artar.

el-eklemi-ve-eklem-yapisi

Parmaklarımıza baskı uyguladığımızda çıkan sesin kaynağının sıvıyı terk eden, böylece eklem kapsülünün biraz daha esnemesini sağlayan bu gaz baloncukları olduğu düşünülüyor. Eklemin tekrar ses çıkarabilmesi için ise sinoviyal sıvı içindeki çözünmüş gaz miktarının artması, dolayısıyla biraz zaman geçmesi gerekiyor. Bir kere çıtlattıktan hemen sonra aynı parmağımızı tekrar çıtlatamamamızın nedeni budur.


Arkadaşlarınla paylaş!

8 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend