Ortalama Bir İnsandan Daha Zeki misin?


12 Paylaşım
beyin

Ortalama Bir İnsandan Daha Zeki misin?

Gezegenimizin %50’sini ortalama 100 IQ değerine sahip insanlar oluşturmakta. IQ değerleri, insanların zeka seviyesini ölçmekten ziyade onların akıllarının ne kadarlık bölümünü kullandıklarını göstermekte. Peki ortalama bir insandan daha zeki misin?

Eğer diğer insanlara kıyasla uzunsanız, daha zeki olabilirsiniz. Araştırmacılar uzun boylu kişilerin daha fazla kazandığını ki bu durum benlik saygısı, sosyal baskınlık ya da kısa insanlara karşı ayrımcılık hipotezi ile ilgili. Ancak, 2009’daki bir çalışma uzun boylu çocukların bilişsel beceri testinde daha yüksek skor aldıklarını ortaya koydu.

uzun kısa

250.000 Norveç askeri personeli üzerinde yapılan çalışmada ilk doğan çocukların I.Q ortalaması sonra doğan kardeşlerinden ortalama olarak 2.3 puan daha fazla olduğunu ortaya koydu. Bu genetik temelli değil ancak ebeveyn dikkatinin faydasıdır. Bebekken meme ya da biberonla hepimiz beslendik. Brezilyada yapılan bir çalışma 3000 bebeği 30 yaşına kadar izledi. Araştırmacılar emzirme süresi ve miktarının IQ, eğitim ve gelir seviyesi ile pozitif ilişkili olduğunu buldu.

kardeş

Alkol aldığımızda vücudumuzda birçok değişiklik olur. Örneğin alkol beyin için kötüdür değil mi? Gerçekten de öyle ancak aramızdaki zekiler daha çok içiyorlar. Yapılan bir çalışma İngiltere ve Amerikadaki zeki çocukların büyüdüklerinde daha fazla alkol tüketme olasılıklarının olduğunu buldu. 11 yaşından 42 yaşına kadar 6713 kişiyi değerlendiren bir çalışma, kokain, esrar amfetamin ve sihirli mantar gibi madde kullanımı için de benzer olabileceğini buldu. Neden zeki insanlar kendilerine zarar verecek maddeler arıyor? Savanna-IQ Etkileşim Hipotezi olarak bilinen araştırma daha zeki insanların daha özgün değerler ve tercihler geliştirdiğini öne sürer. Örneğin, fonksiyonlarımızın çoğunu gün içinde yaparken özgün hissettiğimiz zamanlar gece saatlerini kapsar. Bundan dolayı hipotezin öngörüsü gece uyumayan kişilerin daha zeki olduğudur. National Longitudinal Study of Adolescent Health kurumu bu öngörüyü onaylamıştır.

uykusuz

126 üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklemde sözel zekayla, endişe ve sürekli düşünme arasında pozitif korelasyon olduğu bulundu. Ancak endişeli olmayan kişiler sözel olmayan testlerde daha yüksek bir sonuç aldılar. Eğer bu bilgiyi endişe verici buluyorsanız siz muhtemelen… parlak bir zekaya sahipsiniz.

Yeni yapılan bir çalışma hayalperest insanların daha zeki olabileceğini buldu. Bu araştırmaya göre hayalperest kişiler, beyinlerindeki dalgınlığı durdurabilmek için beyin kapasitelerini daha fazla kullanıyor olabileceğini öne sürüyor.

hayalperest

Solaklık? 96 sağ elini kullanan ve 96 sol elinin kullanan kişiler üzerinde yapılan çalışmada sol elini kullanan kişiler sağ elinin kullanan kişilere göre yaratıcılığın yanı sıra ‘aykırı düşünme’ ve basit prensipten yeni bir fikir üretme konusunda daha iyi skorlar aldığı bulunmuştur. Sol el ya da sağ el kullanmak üzerinde ufak bir kontrolünüz olabilir fakat zekanız üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorsanız müzik dersi almayı düşünün. Araştırmalar okul öncesi çocukların yalnızca 20 günlük bir müzik çalışmasının ardında sözel zekasının %90 artırdığını buldu.

solak

Şu an içiyorsanız, sigarayı bırakın. İsrail ordusuna hizmet eden 18 yaşındaki 20.221 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre diğer riskli davranışların aksine, sigara içenlerin içmeyenlere göre IQ puanı daha düşük olduğu bulunmuştur. Belki de anahtar sigaradan uzak durmaktır?

high wiz khalifa GIF

7 ile 12. sınıfa giden 12,000 gencin bulunduğu bir araştırmada yüksek zeka puanına sahip kişilerin bakire olma ihtimalleri daha muhtemel. Başka bir araştırma bu durumun ileri yaşlarda da devam ettiğini buldu. Erkek Amerikalıların %80’i ve kadınların %75’i 19 yaşına kadar, üniversite mezunlarının %87’si bekaretlerini kaybetmiş oluyorlar. Ancak seçkin okullarda bu oran düşüktür. Princeton lisans öğrencilerinin %56’sı, Harvard ve MIT’in %59’u daha önce seks yaptığını belirtti. Sizde veya çevrenizde yukarıda anlattığım özelliklerden sahip olan var mı? Varsa hangileri yorumlarda bekliyorum.


Arkadaşlarınla paylaş!

12 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend