Ölümsüz Denizanası: ”Turritopsis dohrnii”


39 Paylaşım
denizanası denizanası

Ölümsüz Denizanası: ”Turritopsis dohrnii”

Her canlı doğar, büyür, gelişir ve ölür. Keşfedilen bu ölümsüz denizanasına kadar bunun böyle olduğunu sanıyorduk. Fakat yaklaşık 5 cm çapındaki bu ufak canlı zamana meydan okuyor ve sonsuza kadar yaşayabiliyor.

denizanası main photo

Denizanasının ölümsüz olması aklımızdaki “ölümsüz” kavramına biraz uzak. Çünkü bu denizanası sonuç olarak fiziksel bir etmen karşısında ölebiliyor. Onu ölümsüz kılan şey çevreden müdahale gelmediği sürece sıkıntısız bir şekilde sonsuza kadar yaşamak.

Ölümsüz Olmayı Nasıl Başarıyorlar?

Denizanalarının hayatını Polip Evresi ve Medusa Evresi olarak ikiye ayırabiliriz. Denizanaları polip evresindeyken adeta bir bitki olurlar. Su içerisinde sabit kalıp dokungaçlarıyla avlanırlar. Bu evrede yaşarken “tomurcuklanarak” eşeysiz ürerler. Yani vücutlarından bir parça ayrılır ve o parça büyüyerek ana canlıyla aynı bedene sahip olur

Jelly Fish Swimming GIF - Find & Share on GIPHY

Daha sonrasında Medusa evresine geçen bu canlılar artık onları tanıdığımız şekle girerler. Aktif bir şekilde hareket edebilen denizanaları artık eşeyli bir şekilde üreyebilirler. Medusa evresine giren denizanası artık döngüyü tamamlar ve yaşlanarak ölür. İşte ölümsüz olan Turritopsis dohrnii’nin ölümsüz olmasını sağlayan etken burada devreye giriyor. Turritopsis dohrnii Medusa evresindeyken tekrar Polip evresine geçebiliyor! Yani bunu yaşlı bir insanın tekrar çocukluk dönemine geri dönmesi olarak düşünebiliriz.

denizanası ölümsüzlük

Ölümsüz denizanasının bu özelliği ona teorik bir ölümsüzlük sağlamaktadır. Yazının başında da söylediğim gibi denizanasının ölümsüz olması herhangi bir canlı tarafından avlanması veya fiziksel bir darbe sonucu vücudunun zarar görüp ölmesine engel değil.

denizanası deniz anası içi

Bilim adamları Turritopsis dohrnii’nin bu özelliğinin ölümsüzlüğün bulunması için büyük bir adım olduğunu söylüyor.

İnanılmaz Dünya Gerçekleri


Arkadaşlarınla paylaş!

39 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend