Öğrenme Hızınızı Arttıracak 7 Teknik


8 Paylaşım
hızlı öğrenme

Öğrenme Hızınızı Arttıracak 7 Teknik

İster okula gidiyor olun, ister dil öğrenmek ya da enstrüman çalmak gibi yeni yetenekler öğrenmek istiyor olun yeni şeyler öğrenmek muhteşemdir. Ancak bilgiyi hızlı öğrenmek ve korumanın daha iyi bir yolu var mı?

1# Dijital Ekranları Bırakın

Yazarken daha hızlı olabilir ancak, not alırken kalem kağıt kullanılması gerekiyor. Yalnızca dikkat dağınıklığına sebep olmuyor ayrıca araştırmacılar bu tarz bilgi işlemenin yüzeysel olduğunu buldular.

dijital ekran

2# Kendi Cümlelerinizi Kullanın

Yazıları motamot defterinize geçirmek yerine bilgiyi fiziksel olarak kendi sözcüklerinizle yazmak testlerde daha iyi performans göstermenizi sağlar. Ayrıca bu notlar çalışma-uyku-çalışma sırası takip edilerek akılda kalıcılığı arttırılabilir. Bir Fransız deneyinde iki gruba, 2 seansta 16 kelimelik bir Savahilice -Fransızca çevirisi öğrettiler. 1. grup sabah çalıştıktan sonra kahvaltı ediyor ve öğlene kadar çalışıyor. 2. grup uykudan önce çalışıyor daha sonra uyuyor ve sabah çalışmaya devam ediyor. 2 ders dönemi ve aynı miktardaki çalışma boyunca, iki çalışma arasında uyuyan 1. grup 16 sözcükten ortalama 10’unu hatırlayabilirken, diğer grup yalnızca 7,5 sözcük hatırlayabildi.

yazı yazmak

3# Uygulamayı Yavaşça Değiştirmeyi Deneyin

86 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada, kişilerden bilgisayar temelli motor becerilerini 2 seansta öğrenmeleri istendi. Birinci grubun ikinci seansında görevi ufak değişmiş şekilde öğrenmeleri sağlanırken, diğer gruba tekrarlı şekilde aynı görevi tamamladı. İki farklı strateji kullanan grup kontrol grubuna göre görevi doğru yapma oranını iki katına çıkardı. Bu tekniği diğer alanlara farklı alanlarda nasıl uygularız? Diyelim ki tenis oyununuzu iyileştirmeye çalışıyorsunuz, ağırlıkları biraz farklı olan raketler arasında geçiş yapmayı deneyin. Ancak araştırmacılar bu değişimin çok büyük olamaması gerektiğini söylerler. Örneğin, tenis ve badminton raketi değişimi teniste başarıyı artırmaz.

roger federer tennis GIF by Australian Open

4# Egzersiz Yapın

Bir çalışma bisikletle yapılan 15 dakikaklık bir egzersizden sonra tamamlanan hafıza görevinde, egzersiz yapmadan tamamlayan gruba göre önemli derecede daha hızlı tamamladığını buldu. Arka bahçede hızlı bir yürüyüş bile zihninizi temizleyebilir.

bisiklet

5# Özgün Anımsatıcılar Yaratın

“(F)lor (K)lorun (B)urnunu (I)sırıp (A)ttı. ” cümlesindeki gibi akronim kullanarak hatırlatan bir yöntem deneyin. Bu yöntem, pek çok çalışmada hafızadaki bilgiyi pekiştime yolu olarak kullanılmıştır. Teori, yetişkinlerin kısa süreli belleğinde yalnızca belirli miktarda sayı tutabileceğini söyler. Öğeleri anımsatıcı olarak gruplayarak, zihninizin daha fazla bilgi tutmasını, en sonunda da onların uzun süreli belleğe geçmesine yardımcı olursunuz. En tuhaf cümle daha iyidir. Özgün cümleler sıkıcı olanlara göre akılda kalma şansı yüksektir.

anımsatıcı

6# Yüksek Sesle Tekrarlayın

Testteki kişilere sözcüklerin yarısı yüksek sesle yarısı ise sessizce okundu. Yeni bir liste verildiğinde ve hangisinin daha önce okunduğu sorulduğunda, Katılımcılar, yüksek sesle okunan sözcükleri sessiz okunanlara göre büyük ölçüde daha iyi hatırladılar.

Read Kiko Mizuhara GIF

7# Yeteri Kadar Su Tükettiğinizden Emin Olun

Bir gün öncesinden oruçlu olan ve sıvı yokluğu bulunan katılımcılar üzerinde yapılan bir çalışmada, onların bir reaksiyon testine katılmaları istendi. Bir gruba testten hemen önce 500 ml su verilirken diğer gruba verilmedi. Testten önce su tüketen grup diğer gruba göre anlamlı ölçüde daha iyi performans gösterdi. Bunun nedeni, suyun zihinsel işleme ve öğrenmeye yardımcı olmasıdır.

su

# BONUS

Tüm bu yoğun çalışmanın ardından kendinizi ödüllendirin. Bir çalışma, ödüllendirmenin öğrenme üzerindeki etkisini ortaya koydu. Bu özel çalışmada parasal bir tazminat ödeniyordu. Hafıza yapısını artırmak ve bu etkiyi ödül en yüksek seviyeye çıkartıyor. Bu bulgular özetle ödül motivasyonunun, öğrenmenin gerçekleştiği hipokampüsten daha az nörotransmitter salgılanması aracılığıyla hafıza oluşumunu artırdığını gösteriyor.


Arkadaşlarınla paylaş!

8 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend