Odadaki sigara kokusu nasıl giderilir?


9 Paylaşım
odadaki sigara kokusu nasıl giderilir ?

Odadaki sigara kokusu nasıl giderilir?

Ortama sinmiş sigara kokusu, özellikle sigara içmeyen kişiler için dayanılmaz bir kokudur. Çoğu zaman kokunun giderilmesi için ortam havalandırılsa da bu koku bir türlü geçmez. Bu yazımızda odadaki sigara kokusunu gidermek için size bazı önerilerde bulunacağım.

Elma sirkesi ve kabartma tozunu karıştırın

Bir su bardağına bir poşet kabartma tozu ekleyin ve ardından bardağın yarısına kadar elma sirkesi ekleyin. Karışımın bardaktan köpürüp taşmaması için elma sirkesini yavaş yavaş dökmelisiniz. Yaptığınız bu karışımı odanın yüksek bir yerine koyun. Buharlaşan karışım kokuyu yok edecektir.

Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Ortalama olarak yarım su bardağı elma sirkesi ve kabartma tozu karışımı 1 hafta boyunca etkili olmaktadır.

Odanın bir köşesine elma sirkesi koyun

Yukarıdaki karışımın yanı sıra eğer kabartma tozunuz yoksa sadece elma sirkesi koyup bir gün tutarsanız, sinmiş kokunun geçtiğini göreceksiniz.

Hoş bir koku için kahveyi kullanın

Birçok faydası bulunan kahve, bu konuda da yardımımıza koşuyor. Bir kasenin içine kahve doldurun ve onu odanın yüksek bir yerine asın. Kahve, ortama daha güzel, aromatik bir koku bırakacaktır.

Kül tablalarını sık sık dökün

Sigara içilen ortamdaki kül tablalarını sık sık dökmeyi unutmayın. Aksi takdirde ortama sürekli kötü koku verecek bir kaynak olacaktır.

Kokulu mumlar kullanın

Sigara içilen yerde kokulu mumlar yakmak,  kokunun giderilmesinde etkili olacaktır.

Limon ve portakal parçacıkları dilimleyin

Birkaç limon ve portakal parçacığı dilimleyip odaya yerleştirin. Bir gün süreyle bekletildiği zaman odadaki sigara kokusu azalacaktır.

Odaya kömür koyun

Kulağa ilginç gelse de kömür de sigara kokusunu gidermektedir. Odanın bir köşesine koyulan kömürü bir hafta bekletin ve odadan dışarı hiç çıkarmayın. Bu sürenin sonunda odadaki sigara kokusu yok olacaktır.

Tüm bunlardan daha kesin bir çözüm ise evde sigara içilmeyi yasaklamak ve içilmemesine teşvik etmektir. Sigaranın vücuda verdiği zararın yanında çevreye verdiği zarar da çok büyük. Özellikle sigara içmeyen birisinin içen birisinin yanında rahatsız olması, içen kişiyi de mutsuz eder. Öyle ki bu kişi çocuğunuz olursa…


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend