Noel Baba Kimdir? Noel Baba Nasıl Ortaya Çıkmıştır?


noel coca cola

Noel Baba Kimdir? Noel Baba Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Noel kutlamalarının en büyük simgelerinden biri olan Noel Baba’nın hayatımıza nasıl girdiğini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda beyaz sakalları ve irice göbeğiyle etrafına hediyeler saçan bu “hayali” karakterin hayatımıza nasıl girdiği hakkında konuşacağız.

noel hediye

Noel Babanın Tarihi Türk Topraklarına Dayanıyor

Noel Baba Kimdir? sorusunun cevabı hayırsever bir piskoposla başlıyor. Aziz Nicholas Antalya’da Myra adında bir yerde yaşayan çok zengin bir adamdı. Bu piskopos etrafındaki insanlara yardım etmeyi çok sever ve onlara gizli gizli hediyeler bırakırdı. Aziz Nicholas hakkında birçok efsane var. Ama şüphesiz Aziz Nicholas, cömertliğiyle tanınıp, ün salmıştı.

noel nicholas

Çorap Takma Geleneğinin Ortaya Çıkışı

Üç kızı olan fakir bir adam varmış. Adam parasızlık yüzünden kızlarını evlendiremiyordu. Bunu duyan Aziz Nicholas bir gece bacadan aşağıya küçük bir torbada altın atmış. Bu torba o sırada kurumakta olan çorabın içine düşmüş! Bu durumun birkaç kez tekrarlanmasıyla bu hayırsever adamı merak eden baba her akşam gizlice saklanarak Aziz Nicholas’ı bekledi. Nicholas yaptığı işi anlayan adama bunu kimseye söylememesi için yalvardı çünkü dikkatleri bu şekilde üstüne çekmek istemiyordu. Ancak kısa süre sonra haberler çıktı ve birileri gizli bir hediye aldığında, belki de Nicholas’tan geldiği sanılıyordu.

noel çorap

 

Nezaketinden dolayı Nicholas bir Aziz oldu. Aziz Nikolaos sadece çocukların azizi değil, denizcilerin de babasıdır! Bir hikaye ona, Türkiye kıyılarındaki korkunç bir fırtınaya yakalanan bazı denizcilere yardım etmesini anlatıyor. Fırtına etraflarında azgınlaşıyordu ve bütün erkekler gemilerinin dev dalgaların altında batmasından korkuyorlardı. Onlara yardım etmek için St. Nicholas’a dua ettiler. Efsaneye göre denizciler gelmeden önce Nicholas, güvertede durup denize sakin olmasını emretti ve gemilerini güvenli bir şekilde limana yelken açmasını sağladı. Aziz Nikholas Myra’dan sürgün edildi ve daha sonra İmparator Diocletian’ın zulmü sırasında hapse atıldı. Kimse ne zaman öldüğünü bilmiyor, ama 6 Aralık’ta 345 ya da 352’de öldüğü tahmin ediliyor. 1087’de bazı İtalyan denizciler tarafından kemikleri Türkiye’den çalındı. Kemikler şimdi İtalya’nın Bari limanında adı verilen Kilise’de tutuluyor. Nicholas bayram gününde (6 Aralık) hala bazı denizciler tarafından heykeli Katedral’den denize taşınmaktadır. Böylece suları kutsuyor yıl boyunca güvenli yolculuklar için dua ediyorlar.

noel coca cola

Aziz Nicholas’ın efsaneleri 1830’lu yıllarda tekrardan popüler olunca yazarlar bu konu hakkında çeşitli ürünler ortaya çıkarmıştır. Daha sonrasında Noel Baba Coca Cola’nın reklam panosunda bile yer alarak artık çocukların çok sevdiği bir figür olup bir gelenek haline geldi.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend