Neden Windows? Neden Linux?


2 Paylaşım
linux vs windows

Neden Windows? Neden Linux?

Windows işletim sistemi,1996 dan beri en çok kullanıcısı olan işletim sistemi ünvanına sahiptir.

Neden dünyanın büyük bir kısmının evlerinde, ofislerinde Windows’u tercih ettiğini hiç düşündünüz mü? Okullarımızdaki tahtalara yüklü olarak gelen Linux’un Ubuntu dağıtımını kullanmak yerine neden Windows kurup kullanıyoruz? Şu anda sizin bu yazıları okumanızı sağlayan server bilgisayarın sisteminin Windows olmadığını ve android telefonlarınızın linux tabanlı olduğunu söylesem? Öncelikle ücretli olmasına rağmen neden Windows tercih ediliyor onu inceleyelim. Direkt olarak Windowsun sitesindeki neden Windows başlığını baz alarak soruya cevap arayalım.

microsoft

  • Kolay kullanım: Bu başlıkta çoğumuzun sık sık kullandığı başlat menüsünün verdiği kolaylıklardan bahsediliyor.
  • Çalışma ortamı: Office uygulamalarından ve belgeleri buluta depolayabilmek hakkındaki özelliklerini sunuyor.
  • Özelleştirilebilirlik: Windowsun başlangıç ekranını özelleştirme gibi kendinize güzel bir ortam hazırlayabileceğinizi anlatıyor.
  • Cihazlar: Cihazlar arasında kolayca bağlantı sağlayabildiğinden bahsediliyor.

Peki  Windows’un bu denli yüksek bir Pazar payının olmasında sizce sadece bu dört madde mi var? Oysa ki Bu maddelerin hepsi Linux gibi başka işletim sistemlerinde de yapılabilir şeyler.

Peki neden Windows?

Aslında Windows’un kalpleri çaldığı en büyük nokta Windows’daki oyun, uygulama ve program çeşitliliğidir. Karşımıza çıkan her şey kullanıma hazır olarak sunulmuş ve kullanıcılar için gerçekten sade ve kullanılabilir bir ortam yaratılmıştır.

Windows’un yanında Linuxu’nda kendine özgü sağlam özellikleri bulunmaktadır. Şimdide Linux ile Windows’u karşılaştırarak Linux un öne çıkan özelliklerinden bahsedelim.

linux

Linux açık kaynak kodludur yani istediğiniz gibi Linux dağıtımlarını alabilir, değiştirebilir, çoğaltabilirsiniz.

Linux’da virüs bulmanız çok zordur. Çünkü sistem üzerinde herhangi bir işlem yapmak isterseniz yönetici şifresini girmek zorundasınız. Ayrıca açık kaynak kodlu olmasından ötürü sistemde açık bulunması çok zordur çünkü herkes kodları görüyor geliştirip değişiklik yapabiliyor ve çok hızlı bir şekilde sistem açıklarının önü kapatılabiliyor. Yani Windows’un kaynak kodlarını şirketteki yüz kişi görebiliyorken Linux kodlarını milyonlar görüp müdahale edebiliyor.

güvenlik

En başta da söylediğim gibi Linux işletim sistemleri server bilgisayarlarında windowsa göre çok daha fazla tercih ediliyor bunun sebebi Linux işletim sisteminin 7/24 çalışabilir şekilde tasarlanmasındandır. Yani yeniden başlatmaya ihtiyaç duymaksızın yıllarca çalıştırabilmek mümkün. Windowstan bildiğiniz o mavi ekran yok yani.

mavi_ekran

Bu arada Windows geliştiricileri mavi ekran sorununu ortadan kaldırmak yerine mavi ekranı geliştirip QR kod koymuş 🙂

Windows’un program, uygulama çeşitliliğinin fazla olduğundan bahsetmiştim fakat Linux’ta da bu çeşitlilik yok değil. Çoğu Windows programının Linux’da kullanmak üzere geliştirilen güzel alternatifleri bulunmaktadır. Fakat Linux sistemi, uzun yıllar boyunca grafik arabirim ve standart ofis – eğlence imkanlarını taşıyan bir masaüstü ortamını çok sağlıklı ve zengin bir ortam olarak ne kullanıcılara ne de geliştiricilere sunamadı. Windowsun farkını koyduğu nokta işte burada ortaya çıkıyor. İnsanların daha çok Windows’un ücretli yazılımlarını satın alarak veya crackleyerek yaygın olarak kullanmasından doğan bilgi ve dökümantasyonların fazlalığı insanları Windows’a çekiyor. Ayrıca günümüzde artış gösteren oyun pazarında da ön planda her zaman Windows’un bulunması yine Windows’un çok kullanılmasında rol oynamakta.

[socialpoll id=”2517168″]


Arkadaşlarınla paylaş!

2 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend