Neden Uyurgezer Olunur?


16 Paylaşım
uyurgezer

Neden Uyurgezer Olunur?

Birçok insan için, uyumak bir dinlenme zamanıdır ve uyurken yaptığınız en fazla hareket dönme hareketidir. Fakat bazı insanlar için uyku, bilinçsizce, evin etrafında dolaşmak, araba sürmek veya yemek pişirmek için ayrılmış bir zaman olabilir. Buna uyurgezerlik ya da somnambulizm denir ve bilim adamları hala bunun neden olduğunu tam olarak anlayabilmiş değil. Ama bilim adamlarının bildiği şey, çocuklara daha sık rastlanılması ve uykunun en derin aşamalarında gerçekleşmesidir. Bu aşamalar, beyin dalgalarınızın en yavaş olduğu, en derin uykudur. Buna karşılık, REM uykusu veya hızlı göz hareketi sırasında, beyninizin aktivitesi çok aktiftir ve bu aşama, rüyalarınızın çoğunun meydana geldiği aşamadır. Rüyalara karşı hareket etmenizi engellemek için vücudunuzun kasları geçici olarak felç olur. Bu nedenle uyku yürüyüşlerinin çoğunun REM uykusundan başka bir aşamada gerçekleştiği anlaşılmaktadır, çünkü bildiğiniz üzere kaslarınız hareket edemediğinde yürüyemezsiniz. Aynı mantıkla, uyku konuşması da çoğunlukla daha derin uykuda gerçekleşir.

uyurgezer 2

Uyurgezerlik uykunun derin aşamasında gerçekleştiğinden, onları uyandırmak biraz zor olacaktır. Uyandırmayı başardığınızda ise neden yataklarında olmadıklarını sorgularlar ve kafaları karışır bu yüzden onları uyandırdığınızda durumu açıklamak için hazır olun.

Uyurgezerliğin neden, olduğuna dair bir hipotezi sizinle paylaşacağım. Hipoteze göre insanların uyku döngülerini tamamlamak yerine, beyinleri REM uykusunu atlayarak uyanık olmaya doğru gitmeye çalışması insanların yataklarından çıkmasına sebep olmakta.

tired damsel in distress GIF

Daha önce de belirttiğim gibi, uyurgezerlik çoğunlukla çocuklarda görülür. Bu nedenle bazı bilim adamları, çocukların uykuya dalmaya daha yatkın olduklarını düşünüyor çünkü beyinleri henüz tam olarak gelişmemiş. Tüm büyüme hormonları çocuğun büyümesini tetikliyor olabilir. Ancak, inhibitör nörotransmitterlerle de ilgili olabilir. GABA adı verilen ve beyin motor sistemini etkileyen bir nörotransmitter var. Yetişkinler için, bu nörotransmitter genellikle vücudun hareketini engellemek için iyi bir iş yapar. Ama çocuklar için, o nörotransmiteri serbest bırakan nöronlar henüz tam olarak gelişmemiş, bu yüzden motor sistemleri hala aktif olabilir ve çocuğun, evinde uyurken yürümesine yol açabilir. Şimdi endişelenmeyin, çocuklar genellikle yaşlandıkça ve beyinleri tam olarak geliştikçe uyurgezerlikten kurtulurlar. Ancak uyurgezerlik yetişkinliğe devam ederse, alkolizm veya klinik depresyon gibi bir ruhsal bozukluğa bağlı olabilir. Çoğu zaman tehlikeli değil, ama eğer öyle olursa yardım için doktora başvurmalısınız. Daha önce hiç uyurgezer oldun mu? Olduysan, sonunda ne yaptın?

Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?

Rüyalarınızı Kontrol Etmek İçin Geliştirilen 3 Yol


Arkadaşlarınla paylaş!

16 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend