Neden Esneriz? Esneme Neden Bulaşıcıdır?


30 Paylaşım

Neden Esneriz? Esneme Neden Bulaşıcıdır?

Gün içinde birçok durum karşısında istemsiz bir şekilde esneriz. Kimi zaman uykumuz gelince, kimi zamanda aşırı sıkıcı bir ortamda… Neden esnediğimiz hakkında bilimsel olarak kesin bir kanıtın olmadığını söylesem inanır mıydınız? Bilim adamları esnemenin nedenleri üzerine çeşitli teoriler üretmişlerdir.

Martin Freeman Yawn GIF - Find & Share on GIPHY

Esnemek sadece uykudan önce veya sonrasında gerçekleşen bir olay değildir. Stres altında kaldığımız zamanlarda da vücudumuz bu duruma esnemeyle karşılık verir. Örneğin atletler yarış öncesi, müzisyenler sahneye çıkmadan önce ve özellikle sınava giren öğrenciler bol bol esnerler. Verdiğim örneklerden sonra aklımıza stres anındaki esnemeyle uyku halindeki esnemenin ne gibi bir alakası olduğu sorusu gelir.

Esnemek Beyini Serinletiyor!

Andrew Gallup’un teorisine göre esnemek, arabalardaki radyatör görevini görüyor. Esnemenin tıpkı bir motoru soğutan radyatör gibi beyini soğuttuğunu savunan Gallup, bu teorisini mantıklı sebeplerle destekliyor. Gallup, normal koşullarla, kafasına soğuk bir bez bastıran bir grup insanı karşılaştırdığında, kafasına soğuk bez tutan grubun diğerine göre %40 daha az esnediğini görmüştür. Gallup, aynı zamanda esneme krizine giren birinin, esneme krizi gelmeden önce vücut ısısına baktığında yükselme olduğunu ve esneme sonrasında vücut ısısının düştüğünü görmüştür. Yani esnemek aslında beynimizi soğutarak bizim stres anlarında daha sağlıklı düşünmemizi sağlıyor diyebiliriz.

Beynimizin uyku öncesi ve sonrası ısınması veya stresli anlarda ısınması komik bir şaka gibi gelebilir. Ancak bu durum bilimsel olarak doğru. Vücudumuzdaki toplam enerjinin %20 sini sadece beyin harcamaktadır. Yoğun anlarında beyin, tıpkı çok kullanılan bir motor gibi ısınmaktadır. Uykudan önceki günün yorgunluğu da beynin sıcaklığını arttırdığını düşünürsek, gece yatmadan önce bol bol esnememiz bu teoriyi desteklemektedir.

Esnemenin Bulaşıcı Olması Bir Empati Örneğidir

İnsanların birçoğu karşısındaki kişinin esnemesiyle birlikte esner. Araştırmalar bu durumun beynin içindeki empati yönetimiyle alakalı olduğunu söylüyor. Örneğin, otizmli ve şizofreni bireylerde esnemenin bulaşıcılığı bir hayli azdır. Esneme anne karnında bile gerçekleşir. Bilim adamları, anne karnındaki bebeklerin esnemesini, bebeğin akciğer gelişimine katkı sağladığını söylüyor. Kısacası esneme, vücudumuzun yüzlerce faydalı adaptasyonlarından sadece biridir.

Tüm bu anlattıklarım henüz kesin bir veriye dayanmıyor. Bilimin bu denli geliştiği bir zamanda insanoğlunun sırrını çözmeyi bırakın, vücudumuzun basit bir “esneme” durumuna bile kesin bir tanı koyamıyoruz.


Arkadaşlarınla paylaş!

30 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend