Neden Erkeklerin Saçı Kısa, Kadınlarınki Uzun?


6 Paylaşım
kısa saçlı erkek uzun saçlı kadın

Neden Erkeklerin Saçı Kısa Kadınlarınki Uzun Kabul Edilmekte?

Neden Erkeklerin Saçı Kısa, Kadınlarınki Uzun? Saç uzunluğu çoğumuz için sosyal hayatta muazzam bir öneme sahip. Genel olarak toplumlarda saç uzunluğuyla ile ilgili ön yargılar var. Saç uzunluğuna bakılarak insanların statüleri bile ölçülmeye çalışılabiliyor. Hatta tarihte bazı toplumlarda insanların saç uzunluğu, tırnak kesimi, kıyafet renkleri gibi özellikleriyle ayrılması yaygınmış. Kurt Stenn’in araştırmalarına göre, uzunluğu ve yapısıyla saçlar; sağlığı, cinsel ve fiziksel gücü hatta dindarlığı bile simgeleyebiliyor.

Peki bu kadar önemli olan saç, neden erkeklerde kısayken kadınlarda uzun olarak süregelmiş?

Saç, hastalıkların taşınması ve yayılmasında rol oynuyor. Pireler, bitler, tahta kuruları gibi sayısız parazitler uzun saçlar ile taşınabilmekte. Ama bu durum, erkeklerin saçı kısayken neden kadınlarınki uzun sorumuzu yanıtlamıyor. Sonuçta parazitler kadın erkek seçimi yapmıyor. Araştırmalar daha eski tarihlere, savaşlara, yaşam becerilerinin sık kullanıldığı zamanlara (avcılık,toplayıcılık…)kadar gidiyor.

Eski uygarlıklarda, iş bölümünü cinsiyetler belirlemekteydi. Erkekler kampı korurlar ve hayvanları avlarlardı. Kadınlar çocuklara bakmak, kamp işlemlerini düzene sokmak ve toplama yapmakla sorumluydular. Saçın uzun olması avcı rolü için büyük bir sorumluluk gerektirmekteydi. Avını takip ederken saçlarının dallara takılması veya yüzüne düşmesi özellikle zorlu iklim şartlarında çok rahatsız edici olabilir. Yani yüzlerce ya da binlerce kuşak boyunca bu pratik kararlar kültürel geleneklere dönüştü.

Studio Ghibli Hair GIF

Uzun saç, yakın dövüşlerde büyük bir dezavantajdır. Uzun saç, düşmanın sizi kolayca fırlatabilmesine ve yakalayabilmesine olanak sağlar. Samson ya da Viking Freemen gibi, uzun saçın yakın dövüşteki dezavantajına rağmen, ezici becerilerinizle övünmeye karar verebilirsiniz… Ama maalesef Vikinglerin soyu yok oldu 🙂

[socialpoll id=”2514345″]


Arkadaşlarınla paylaş!

6 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend