Neden Bisiklet Sürmeyi Unutmuyoruz?


86 Paylaşım
bisiklet sürmek

Bisiklete Binmek Neden Unutulmaz?

Çoğumuz bisiklet sürmeyi çocukluğumuzda öğreniriz. Bisikletimizi yıllarca kullanmasak bile yıllar sonra tekrar bisiklete bindiğimizde sanki bisiklet kullanmayı hiç bırakmamış gibi bisiklet sürmeye hakim oluruz.

Bisiklet sürmeyi unutmamak şaşırtıcıdır. Çünkü anılarımız, bir zamanlar tanıdığımız bir yer ya da bir kişinin adını hatırlamak ya da anahtarlarımızı nereye koyduğumuz gibi birçok başka durum bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Peki, neden bir bisiklet sürmeyi -bisiklete binmeyi- unutmuyoruz?

ben stiller bike GIF by A24

Söylediklerimden de anlaşıldığı üzere, beynimizin farklı bölgelerinde farklı türdeki anılar saklanır. Açık (bildirilen) bellek ve örtük (bildirilmeyen)bellek. Açık belleğinizdeki, anısal (episodik) bellek okula başladığımız gün ve ilk öpüştüğümüz zaman gibi deneyimlerin tekrarlanması gibi durumları içerir. Öte yandan Türkiye’nin başkenti gibi gerçek bilgi anlamsal (semantik) belleğin bir parçasıdır. Bu iki tip hafıza içeriğinin ortak bir yönü vardır: bilginin farkındasınız ve anılarınızı başkalarına iletebilirsiniz.beyin

Bununla birlikte, bir enstrüman çalmak veya bisiklet sürmek gibi beceriler, örtük (bildirilmeyen bellek) hafıza olarak adlandırılan ayrı bir sistemdedir.

Henry Gustav Molaison ile Yapılan Çalışma

Ayrı bellek sistemlerini gösteren en ünlü çalışmalardan biri, Henry Gustav Molaison adında bir epilepsi hastasıydı. 1950’lerde, hipokampüsünün büyük bölümleri de dahil olmak üzere beyninin bölümlerinin çıkarılmasına maruz kaldı. Operasyondan sonra doktorlar, nöbet sayısının azalmasına rağmen, H. M.’nin yeni anılar oluşturamadığını tespit etti. Operasyon öncesindeki anılarının çoğu da silinmişti.

 trippy psychedelic abstract drugs rave GIF

Aklında birkaç dakikadan fazla yeni bilgi tutamıyor, okuduğu dergileri hiç okumamış gibi hiçbir şey hatırlamadan tekrar ve tekrar okuyordu. Amnezi (bellek yitirimi) hakkında daha fazla bilgi edinmek için, nöropsikologlar H. M ile çeşitli testler yaptılar. H.M.’nin ameliyattan sonra yeni kayıt oluşturamasa da bazı bellek işlevlerini koruduğu gözlenir. Milner, H.M.’ye, aynaya bakarak yapılan bir yıldız çizme testi uygular. Herkes gibi başlarda zorlanan H.M. daha sonra hatasız çizebilmeye başlar. Milner bir sene sonra bu testi tekrar uyguladığında yine aynı performansla çizebildiğini görür. Bu H.M.’nin örtük (bildirilmeyen bellek) belleğinin korunduğunu gösterir.

Örtük bellek açık belleğe göre daha mı dayanıklı?

Travmatik beyin hasarı ile bile,  örtük (bildirilmeyen bellek) sistemi neredeyse hiç tehlikeye girmez. Bunun nedeni, beyin merkezindeki örtük bellek, serebral korteksin altında açık belleğe göre nispeten daha iyi korunmalarıdır. Bununla birlikte, beyin hasarının ötesinde,  örtük bellek içeriğinin niçin unutulmadığı açık değildir. Bir düşünceye göre, hareket kalıplarının demirlendiği bölgelerde, yetişkinlerde daha az yeni sinir hücresi oluşabilir. Bu bölgelerde sürekli yeniden biçimlendirme olmadığından, bu anıların silinmesi daha az olasıdır.

Halk arasında bir şeyin kolay olduğunu belirtmekte de kullandığımız “sadece bisiklete binmek gibi” cümleside -geçmişte bile, içselleştirdiğimiz basit hareketler dizisi, genellikle bir ömür boyu korunur -düşüncesini destekler nitelikte.

Kaynak: http://www.psikolojisozlugu.com/long-term-memory-uzun-sureli-bellek
https://www.scientificamerican.com/article/why-dont-we-forget-how-to-ride-a-bike/

Bilim, Körlüğü Giderebilir mi?


Arkadaşlarınla paylaş!

86 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend