Metin Mesajları Nasıl Telefonlara İletiliyor?


8 Paylaşım
şişe mesaj

Metin Mesajları Nasıl Telefonlara İletiliyor?

200 yıl önce, New York’tan Londra’ya bir mesaj göndermek 12 gün sürdü. 150 yıl önce ilk transatlantik kablo iletimi İngiltere Kraliçesi’nden 17 saat sürdü ve ABD Başkanı’na gönderildi. 85 yıl önce, telefonlar yaygın ev armatürleri haline geldi ve 30 yıl önce ilk cep telefonu icat edildi, demir kadar ağırladı, 35 dakikalık bir konuşma için 10 saat harcandı ve neredeyse 4000 dolara mal oldu. 20 yıl önce, ilk kısa mesaj gönderildi – basit bir “Mutlu Noeller” – ve günümüzde günde 23 milyar civarında metin mesajı gönderiliyor. Tuvaletten fazla cep telefonu var.

mektup

Peki bu metin mesajları nasıl oluyor da gönderilebiliyor? Olay nasıl işliyor?  Bir radyoyu bir istasyona ayarladığınızda, belirli bir frekansta elektromanyetik dalgalar aracılığıyla gönderilen bilgileri alırsınız. Bu dalgalar çoğunlukla hiç etkileşim olmadan bedenlerimizden geçer, ancak gördüğümüz görünür ışık ile aynı spektrumdadır, sadece farklı boyuttadır. 400-700 nanometre arasındaki dalga boylarındaki fotonlar, gözlerinizdeki çubukları ve konileri harekete geçirecek mükemmel bir enerji seviyesine sahiptir, beyninize iletilen sinyaller ile spektrumları farklı renk olarak yorumlarız. Ancak, 100 mikrondan 100 kilometreye kadar değişen dalga boylarına sahip radyo dalgaları çok daha düşük enerjidir ve gözlerinizi heyecanlandıramazlar, böylece onlar bizim için görünmezdir.

radyo

Bir radyoya benzer şekilde, cep telefonunuz sinyalleri de belirli frekanslarda veri alış-verişi sağlar, Ağ dediğimiz şey, coğrafi bölgeyi “hücrelere” bölen bir kule, anten ve vericiler sistemidir. Bu hücreler hangi kulelerin hizmet verdiğini belirler, ancak bunlar genellikle üst üste biner, böylece telefonunuzun her zaman iletişim kurması için bir kulesi vardır. Telefonunuzun pili bazen normalden daha hızlı mı güç kaybediyor? Telefonlar, bina antenleri nedeniyle kırsal alanlarda daha yüksek seviyelerde iletişim kurarlar, ağ antenlerine daha uzak mesafeler ve yüksek hızlarda, araçta olduğu gibi, ağ antenleri arasındaki sık sık geçiş nedeniyle telefonunuzun şarjı normalden hızlı bitebilir.

baz istasyonu

Birisi size bir metin gönderdiğinde, aslında telefonun mesajları, mesajın içeriğiyle birlikte telefonların kimliğini ileten radyo sinyalleri göderir. Bu sinyaller daha sonra radyo dalgalarını dijital bir elektrik impulsuna dönüştüren ve bir mobil anahtarlama merkezi olarak adlandırılan, onlara en yakın olan kule tarafından alınır. Kapsama alanı dışındaysanız veya telefonunuz kapalıysa, mesaj, şebeke tarafından bulunana kadar kısa bir süre için mobil anahtarlama merkezi tarafından saklanır. Ağ daha sonra hangi kuleye en yakın olduğunuzu hesaplar ve sinyali oradan geçirir. Size en yakın kulede bir kez, telefonunuzdaki anten tarafından alınabilecek bir radyo sinyaline dönüşür. Bu tüm olay saniyeler içinde olur!

mesaj

Geleneksel SMS metin trafiği 2011’de zirveye çıktı! Şimdi çoğu insan internet servisleri üzerinden mesaj gönderiyor. Aslında, geçen yıl ‘WhatsApp’, dünyanın her yerinden gönderilen 30 milyar iletiyi yöneten, metin işleyici olarak geleneksel SMS’i geride bıraktı. Ve bu mesajları dünya çapında gönderiyorsanız, aslında okyanus tabanından geçen dev bir kabloyu kullanıyorsunuz. Aslında tüm uluslararası verilerin %99’u denizaltı kabloları ile gönderilmektedir. Peki mesajlaşmanın geleceği nasıl görünüyor? Şu anda ufukta 5G ile 4. nesil mobil iletişim ağlarında bulunuyoruz. Ve aslında vücudumuza gömülü telefonlara yönelik teknolojinin 2023 yılında mümkün olabileceği öngörülüyor.


Arkadaşlarınla paylaş!

8 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend