Mental Matematik Nedir? Çocukların İşlem Yeteneği Nasıl Arttırılır?


mental matematik main photo

Mental Matematik Nedir? Çocukların İşlem Yeteneği Nasıl Arttırılır?

Basitçe söylemek gerekirse mental matematik, kafanızda pratik işlem hesap yapmaya verilen addır. Mental matematik çarpma, bölme gibi işlemleri matematik dünyasındaki gerçeklerin kullanımıyla hızlı bir şekilde bir tahmini hesaplamanın bir yolu olarak kullanılır. Eğer mental matematikte uzmanlaşırsanız zorlu matematik işlemlerini kağıt veya hesap makinesi kullanmadan rahatlıkla yapabilirsiniz.

mental matematik hesap makinesi

Mental Matematik Hayatımızı Kolaylaştırıyor

Mental  matematik oldukça yaygın ve pratik bir beceridir ve çoğu insan günlük olarak en azından biraz mental matematik yapar. Örneğin, koşu bandında geçirdiğimiz dakika sayısını zihinsel olarak toplam hedefimizden basitçe çıkararak daha ne kadar koşmamız gerektiğini anlayabiliriz.

Mental matematik tekniğine hakim olan öğrenciler, bu yöntemin hem okulda hem de sınıf dışında da birçok durumda onlara yardımcı olduğunu görmüşlerdir. Haftalık ödenekleri ile ne kadar video oyunu alabileceklerini hesaplamak için zihinsel matematiği kullanabilir ya da köşedeki dükkandan aldıkları atıştırmalıkların kasaya gitmeden önce ne kadar tutacağını hesaplayabilirler. Mental matematik çocukların çalışmalarına oldukça yardımcı olmaktadır.

Stressed Math GIF - Find & Share on GIPHY

Çocuklar Mental Matematik İçin Ne Zaman Hazır Olurlar?

Okul çağındaki çocuklar için mental matematik, temel toplama ve çıkarma kavramları ilkokulda öğrenildiği zamandan itibaren aşamalı olarak geliştirilen temel bir araçtır. Çocuklar eğitim hayatında ilerlerken mental matematiği öğrenmesi onların sayısal derslerinde daha yetenekli olmalarını sağlar. Araştırmalar öğrencilerin gerçek dünyadaki durumlara uygulayabilecekleri öğrenme teknikleriyle çalışmalarda daha başarılı olduğunu söylemiştir.

mental matematik çocuklar

Bu Beceri Nasıl Geliştirilir?

Bazı öğrenciler zihinsel matematik formlarında diğerlerinden daha iyi olacaklardır. Bu konudaki yetenekli öğrenciler kolayca ekleme ve çıkarma yapabilir, ancak özellikle büyük sayılar söz konusu olduğunda kesinlikle bir zorluk yaşayacaklardır.

Mental matematik çalışmalarını tamamlama zorluğu çocuğunuzun temel matematiksel stratejilerde uzmanlaşmadığı sinyalini verebilir. Diskaskuli (matematik öğrenme zorluğu) gibi bir öğrenme bozukluğunun olup olmadığını görmek için çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun. Öğretmen çocuğunuzun çalışmalarını gözden geçirebilir ve bir öğrenme yetersizliğinin olup olmadığı hakkında karar verebilir. Ebeveynler, çocukları zihinsel matematik becerilerini farklı şekillerde kullanmaya koymaya şu şekillerde teşvik edebilir:

mental matematik beceri

Uygulamalı Toplama Çıkarma Etkinliği

Çocuğunuzla birlikte düğme, boncuk gibi nesneleri toplama, çıkarma ve bölme yöntemlerinde araç olarak kullanın. İşlemleri yaparken çocuğunuza parçaları elleriyle hareket ettirmeden önce matematiği kafasında denemesini isteyin. Uygulamalı öğrenme, çocuğunuzun matematik olaylarını ezberlemekten ziyade, temel kavramları öğrenmesine yardımcı olabilir.

mental matematik

Pratik Püf Noktalar

Zihinsel hesaplamalar, sadece denklemlerin cevaplarını ezberlemekten ziyade, belirli problem tipleri için yaratılan spesifik tekniklerin kullanılmasını içerir. Bazı matematik kavramları önce öğretilirse, zihinsel matematik becerileri büyük ölçüde geliştirilebilir. Çocuğunuza matematiğin püf noktalarını kazandırmak için youtube videoları ve eğlenceli ve etkileşimli matematik oyunları içeren web sitelerini açmaktan korkmayın.

 

Baskı Olmadan Eğlenceli Bir Eğitim

Çocuğunuza baskı yapmamayı ve bunun yerine bu aktiviteleri eğlenceli ve eğlenceli hale getirmeye odaklanın. Oyun yoluyla ve gerçek dünyada mental matematiği uygulamak, çocuğunuzun becerisini mükemmelleştirmek için ihtiyacı olan şey olabilir.

mental matematik eğlenceli eğitim

Kaynak:

https://www.verywellfamily.com/what-is-mental-math-620915


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend