Meditasyonun Vücuda Etkisi Ne? İşe Yarıyor mu?


8 Paylaşım

Meditasyonun Vücuda Etkisi Ne? İşe Yarıyor mu?

Binlerce yıldır insanlar ruhsal, duygusal ve fiziksel sağlıklarını muhafaza etmek için meditasyonla ilgileniyor. Peki bilimsel açıdan meditasyonun vücudunuza etkisi ne? Gerçekten değiştirdiği bir şey var mı?

Aslında her şey beyinde başlıyor. Meditasyon sırasında yapılan beyin taramalarında, beynin anksiyete ve depresyonu azaltan bölgelerindeki aktivitede artma görülüyor. Acı toleransının güçlenmesi de cabası… Ayrıca, beyindeki Varsayılan Mod Ağı’nın (DMN) hafıza, özfarkındalık ve hedef koyma gibi yetenekleri artırdığını biliyoruz. Ve DMN, kişinin zihni dinginken ve dış dünyayla bağlantı kurmazken aktifleşiyor – yani meditatif haldeyken…

Samurai Jack Stars GIF by Adult Swim

Şu aralar ailenize ve arkadaşlarınıza karşı daha mı anlayışlı olmak istiyorsunuz? Budist rahiplerin beyinleriyle, meditasyona yeni başlayanlarınki kıyaslandığında, empati yapma yeteneğiyle ilgili bölgenin Budist rahiplerde çok daha gelişmiş olduğu görülüyor. Hatta meditasyon beyin dalgalarınızı bile değiştiriyor ve bu dalgaları ölçebiliyoruz. Meditasyon yapanlarda Alfa dalgalarının seviyesi daha yüksek. Bu yükseklik de, olumsuz ruh hali, gerginlik, mutsuzluk ve asabiyet gibi duyguları azaltan bir şey.

Brain Power GIF by Jay Sprogell

Bütün bunlar yetmediyse bir de meditasyonun beyine olan etkisinden bahsedelim. Araştırmalara göre, 8 haftalık bir meditasyon programından sonra, öğrenme, hafıza ve duygu düzenlenmesiyle alakalı bölgelerdeki gri maddenin yoğunluğu artıyor. Stres, kan basıncı ve korku gibi durumları kontrol eden amigdalanın gri maddesinde ise azalma görülüyor.

mutlu kadın

Meditasyonun vücudumuza olan genel etkisine baktığımızda, düzenlenmiş kan basıncının yanında kalp atış hızının değişkenliğini de artırdığını görüyoruz. Her ne kadar kulağa kötü bir şeymiş gibi gelse de, aslında oksijen ve karbondioksitin vücudunuzda düzgün taşınmasında çok önemli bir etken bu. Hastalanmaya başladığınızı düşünüyorsanız size güzel bir haberimiz var. Meditasyon yapan ve yapmayan iki gruba grip virüsü verildiğinde, yapanların hastalığa karşı çok daha fazla antikor ürettiği görülüyor.

bağışılık

Bir de biraz daha derine inip hücresel boyutta neler oluyor ona bakalım. Kromozomlarınızda telomer denen koruyucu protein kompleksleri vardır ve bunlar DNA’nıza gelebilecek zararları ve hücre ölümlerini engelemeye yarar. Bu telomerler kısaldığında, kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet, Alzaymır ve kanser gibi hastalıkların riski artıyor. Ve ne muhteşemdir ki; kanser hastaları belli bir meditasyon programını tamamladığında, hücrelerindeki telomerlerin uzunluğu belirgin şekilde artıyor. Bunun sebebi de; büzülen telomerlerin ucuna DNA ekleyerek kısalmayı engelleyen telomeraz enzimi. Çünkü telomeraz enzimi, meditasyon gibi stres azaltıcı durumlarda daha iyi iş yapıyor.

magnolia grandiflora cell GIF by Ansel Oommen

Sonuç olarak, meditasyon tabi ki tıbba ya da sağlıklı bir yaşam stili sürdürmeye alternatif değil. Bu videoyu izledikten sonra meditasyonun kanserin çaresi olduğu yanılgısına düşmenizi istemeyiz. Ama nasıl spor yapmak sağlığınız için iyiyse ve kaslarınızı geliştiriyorsa, meditasyon da aynı şekilde beyninizi güçlendirmek için ve sağlığınızı korumak için bir yöntem olabilir. Neden arada bir rahatlayıp “ommm…” demeyesiniz ki?


Arkadaşlarınla paylaş!

8 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend