Masa Oyunlarının Tarihi Türkiye Coğrafyasında Başlıyor


10 Paylaşım
Masa oyunları- main photo

Masa Oyunlarının Tarihi Türkiye Coğrafyasında Başlıyor

Çeşitli toplanmaların özellikle de yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi olan masa oyunları, geçtiğimiz birkaç yıl içinde büyük bir büyüme gösterdi. Yerini dijital oyunların bile alamadığı masa oyunlarının tarihi,  yazının bulunmasından bile önceye dayanıyor desem inanır mıydınız?

O zaman ilk oyun neydi? Zar atmak! Çoğu masa oyunlarının esas parçası olan zar insanlığın en eski oyunlarının temeli oldu.

YoungBoy Never Broke Again GIF - Find & Share on GIPHY

Masa oyunlarının en eski tarihi ülkemize kadar uzanmıştır. Öyle ki Türkiye’nin güneydoğusundaki 5.000 yıllık Başur Höyük mezarında bir dizi boyalı taş bulunmuştur. Bunlar en eski oyun parçalarıdır. Bunun dışında Suriye ve Irakta da benzer parçalar bulunmuştur. Mezopotamya zarları oymalı mafsal kemikleri,  ahşap boyalı taşlar ve kaplumbağa kabukları dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Roma döneminden gelen zar, bugün kullandığımız altı taraflı zarlara çok benzemektedir.

Masa oyunları özellikle Eski mısırda firavunlar arasında popüler olmuştur. Mezarların içinde çeşitli oyunlar bulunmuş ve bunlar ölülerin yolculuğu için bir tılsım haline gelmiştir. Eski mısırlılar “Kader” kavramına güçlü inanırlardı. Oyunlardaki şans unsurunun bu kader kavramıyla güçlü bir bağlantısı olduğunu düşünürlerdi. Yani şansı yüksek başarılı bir oyuncunun tanrılar tarafından koruması olduğuna inanırlardı.

Geçmişe baktığımızda askeri, strateji veya mantık gibi çeşitli konular üzerine kurulu oyunların ortaya çıktığını görürüz. Bu konuların belirlenmesinde, ortaya çıkaran milletin kültürel yapısı oldukça etkilidir. Günümüze gelene kadar köklü bir değişikliğe uğramayan sayılı şeylerden biri olan masa oyunları uzun bir süre daha eğlencenin merkezinde olacak. Belki de popülerliğini yitirmemesinin sebebi dijital oyunlara kıyasla dokunarak hissederek oynamamızdır.


Arkadaşlarınla paylaş!

10 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend