Makyaj Yapmak Senin İçin Kötü Olabilir Mi?


39 Paylaşım
makyaj

Makyaj Yapmak Senin İçin Kötü Olabilir Mi?

Güzellik, bakanın gözlerindedir fakat hayatta kalmamız cinsel seçilimle olduğundan beri kişisel özelliklerimizi makyaj ile vurguluyoruz. Peki makyaj ürünlerinin içinde tam olarak ne vardır? Bedenlerimize uyguladığımız bu maddelere güvenebilir miyiz? Makyaj yapmak gerçekten bizim için kötü olabilir mi?

makyaj ürünleri

Tarihte, Antik Mısırlılar, mineralli, temel olarak sülfit içeren maddeleri öğütürler ve gözlerinin kenarlarına sürüp, tutkulu bir Kleopatra görüntüsü yaratırladı. Bu madde, güçlü nörotoksin içeriyordu ki bu da çocuklarda öğrenme ve davranış bozukluğuna neden oluyordu ayrıca kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı azaltıyordu.

mısır makyaj

Sonrasında, 1891’de kremler, losyonlar ve allıklar, bileşenlerinde radyoaktif elementler içeren radyum, Avrupa’da kadınlara ‘gençliğiniz parıldasın’ sözüyle satıldı, ta ki radyoaktiviteye maruz kalmanın zararlı etkileri keşfedilinceye kadar… Ama makyaj çok yol katetti ve şimdi makyaj ürünlerimizde sadece iz miktarda kurşun var. Kurşun doğada bulunur ve bu yüzden imalat sürecinde doğayı kasıtsız bir şekilde kirletir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, 400 tüp ruj üzerinde çalıştığında, milyonda 0.0026 ila 7.19 arasında değişen kurşun miktarı saptadı, ki bu Kanada’nın sağlık milyonda 10 limitinin aşağısındaydı.

kurşun elementi

Rujlar, %47 yağ, %36 pigment, %17 balmumu ve içerisinde koruyucuların da bulunduğu %5’lik kısımdan meydana gelir. Bu yağlar ana olarak hint yağıdır, hint yağı fasulyeden elde edilir, bu risin protenini açığa çıkartır ki bu gezegende biyolojik silah olarak kullanılmış toksik maddedir. Ancak, öz çıkartma sürecinde hint yağı ısı açığa çıkartır böylece doğası değiştirilen risin, onu etkisiz olarak sıvar.

ruj

Pigmentlerde şu an, maliyet ve üretim verimliliği yüzünden sentetik boyalar kullanılır, geleneksel olarak krmızı pigmentler kurumuş ve ezilmiş kırmız böceklerinden elde edilir. Bazı mavi pigmentler demir ferrosiyanür ile yapılır. Siyanür son derece ölümcül, ancak bu bileşimin yapısında siyanür, demir ile çok güçlü bir bağ kurar. Bunun sonucunda, göz farı kullandığımızda bize ‘zehir’ olarak zarar veremez.

kırnız böceği

Maskaraya gelince, açtıktan 3 ay sonra tüpünü bitirmenizi öneriyoruz. Streptokok türünün zararlı bakterileri ve belirli mantarlar, maskara tüplerinin %36.4’ünde keşfedildi. Bakteriler, merceğin kendisinden kaynaklanan mikro sıyrıklara kolaylıkla girebildiğinden bu kontak lens kullanıcıları için de önemlidir. Parabenler de sayısız kozmetik ürününün içinde olduğundan endişeye neden olmaktalar. Parabenler, estrojen taklidi yaparak ve estrojen reseptörlerini bağlayarak çalışır. Bu, genlerin ifadesinde değişikliğe ve hücrelerin birbirleriyle olan iletişiminde değişikliğe neden olabilir. Ek olarak, bu meme kanserinin büyümesine öncülük edebilir. Fakat, pek çok ürün ‘parabensiz’ olarak değiştiriliyor ve halen daha bir çok araştırmanın kesin sonuçlara ulaşması için tamamlanması gerekiyor.


Arkadaşlarınla paylaş!

39 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend