Madeni Para Boyutunda Bir Kara Delik Önünüzde Belirse Ne Olurdu?


9 Paylaşım
madeni kara delik

Madeni Para Boyutunda Bir Kara Delik Aniden Önünüzde Belirse Ne Olurdu?

Madeni para büyüklüğünde bir kara delik önünüzde aninden belirseydi kısacası ölürdünüz. Uzun cevabı ise madeni para büyüklüğünde mi yoksa ağırlığında mı sorusunun cevabına göre değişiklik gösterirdi. Beş gram ağırlığındaki bir madeni paranın sihirli bir şekilde aniden kara deliğe dönüştüğünü hayal edin. Hayal ettiğimiz 5 gramlık kara deliğimiz 450 terajoule enerjiye dönüşürdü ki bu enerji Hiroşima ve Nagazakiye düşen atom bombalarının birleşiminden çok daha büyük bir patlama oluştururdu. Ayrıca madeni paranızı da kaybetmiş olurdunuz. 😊

Black Hole GIF

Gelelim diğer senaryoya. Eğer kara delik bir madeni paranın genişliğinde olsaydı bu sefer daha ağır olurdu. Biraz dediğime bakmayın, madeni para genişliğindeki kara delik, Dünyadan biraz daha ağır olurdu. Gezegenimizin kütle çekimi şu anda olduğundan bir milyar kere daha fazla olurdu. Maruz kalacağımız gelgit etkileri hücrelerimizi parçalara ayıracak kadar etkili olurdu. Kara deliğimiz daha siz farkına varmadan sizi yemiş olurdu.

Şu anda dünyada başınız ve ayak parmaklarınız gezegenimizin merkezine yaklaşık olarak eşit uzaklıkta fakat madeni para büyüklüğünde bir kara deliğin üzerinde dursaydınız ayaklarınız merkeze yüzlerce kat daha yakın olurdu. Kafanızdaki yerçekimi kuvveti on binlerce kat daha fazla olurdu ve sizi milyarlarca parçaya ayırırdı. Hayal ettiğimiz kara delik tabii ki sadece sizinle uğraşmayacak gezegenimizin merkezine batarak sanki kara delik yörüngeye katılmış gibi bir yandan dünyayı sallar ve etrafındaki kütleyi yutarak ağırlığını ikiye katlar. Kara delikten gelen gelgit kuvvetleri muhtemelen Dünya yakınındaki asteroidleri dağıtırdı. Tüm olanlardan sonra gezegenler biraz etkilenir fakat aynı yörüngede kalırlardı. Önceden dünya olan kara delik güneş etrafındaki hareketine eskisi gibi devam ederdi. Sonuç: ölürdünüz.

Black Hole GIF


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend