Lazer Nasıl Çalışır?


13 Paylaşım
lazer

Lazerin Gücü

“Laser” sözcüğü Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. İsminden dolayı ilk başta biraz karışık gelse de aslında olay basit. Lazerin Türkçe açılımını ‘Uyarılmış Radyasyon Salınımıyla Işığın Güçlendirilmesi’ olarak söyleyebiliriz.

Lazer, değişik frekanstaki ışıkların çok yoğun, dar ve dağılmayan, tek renkte bir ışık haline gelmesidir. Bütün ışınların aynı yönde ilerlediği lazer, tek dalga boyunda ışıktan oluşan bir ışık çeşididir. Lazerle çok ince bir ışınla çok büyük yoğunluk elde edilebilir.

Peki bu lazer nasıl çalışır?

Lazerin çalışma şeklini, biraz işin bilim kısmına girerek size çok kısa bir şekilde anlatmak istiyorum.

Bütün lazerler üç bileşenden oluşmaktadır.

  • Harici pompa kaynağı
  • Aktif lazer aracı
  • Rezonatör (Bir devredeki belirli frekanstaki titreşimleri diğer bir devreye geçiren alet)

Lazerin içinde bulunan aktif lazer aracına pompa kaynağı yardımıyla harici enerji aktarılır bu durumda lazer aracı da radyasyon şeklinde ışık yayar. Aktif lazer aracı iki rezonatörün arasında bulunur. Aktif lazer aracındaki radyasyon rezonatörler aracılığıyla yükseltilir. Bunların sonucunda ortaya çıkan demetlenmiş radyasyona lazer denir.

İlk lazer 1960 yılında Charles Hard Townes ve Arthur Leonard Schawlow’un teorik çalışmalarına dayanan Hughes Research Laboratories’de Theodore H. Maiman tarafından inşa edildi.

Lazerin bize getirisi ne oldu?

Lazerin normal ışıktan gözle görülür en büyük farkı lazerin aydınlattığı noktanın hep aynı büyüklükte kalmasıdır. Yani lazer ışınları normal ışık gibi dağılmaz. Lazerin dağılmama özelliği kullanılarak mesafe ölçme ve fiber optik teknolojisi geliştirilmiştir. Lazerin diğer kullanım alanlarının arasında ise optik sürücüler, lazer yazıcılar, barkod tarayıcılar, haberleşme, lazer cerrahisi, cilt tedavileri, kesim ve delme işlemleri, ışık şovları, hedef bulma ve holografik görüntüleme yer almaktadır.

Lazerin savaşlardaki durumu ne alemde?

Bilim kurguların vazgeçilmezi lazer silahları gerçekleştirilip savaşlarda kullanılabilir hale getirilebilir mi?

Robert Afzal ve ekibi lazer ve savaş araçları üzerine gitmiş ve 2017’nin başlarında lazer silahını tamamlayabilmiş. Peki lazer silahının gerçek hayatta kullanım potansiyeli nedir? sorusuna cevap ararken gerçek hayatta kullanılmasını zorlaştıran üç etmen ortaya çıkıyor. Birincisi lazer silahını çalıştırmak için çok fazla maddeye ihtiyaç duyulması, ikincisi cephede kullanmak için fazla büyük olmaları, üçüncüsü ise ışığın dağılma problemi. Bu problemler aşıldığında o bilim kurgularda gördüğümüz silahları kullanmak mümkün hale gelebilir.

Fire Car GIF


Arkadaşlarınla paylaş!

13 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend