“Köle Yapıcı” Karıncalar Diğer Karıncaları Kölesi Yapıyor!


353 Paylaşım
köle yapıcı karınca normal karınca main photo

“Köle Yapıcı” Karıncalar Diğer Karıncaları Kölesi Yapıyor!

Ne zaman bir karınca görsek sırtındaki yüküyle evine ekmek(!)  götürdüğünü veya kolonisi için bir şeylerle uğraştığını görürüz. Öyle ki karıncalar çalışkanlığıyla birçok çocuk masalına konu olmuştur. Bu yazıda size kafanızdaki masum ve zararsız karınca profiline hiç uymayan, zayıfları ezen ve kendi çıkarları için başkalarını kullanan bir karınca türünden bahsedeceğim.

köle yapıcı karınca foto

Alanında Uzman Köleleştiren Karıncalar

Köle yapan karınca türleri bu iş için yaratılmıştır diyebiliriz. Bu karıncalar ortalama bir karıncadan büyük iri yapısı, alt çenesinde bir kılıç görevi gören yapıyla birlikte birçok karıncanın boyun eğdiği bir tür olmuştur. Bu karınca türü komşu kolonilere baskınlar yapmaktadır. Bu parazit tür yaptığı bu baskınlarda karşı koloninin  tüm yetişkinlerini öldürüp yuvadaki daha doğmamış karınca yumurtalarını kendi yuvalarına taşımaktadır. İşte “köleleştirme” projesi burada başlamaktadır. Yumurtadan çıkan karınca, ortamı kendi evi olarak benimseyip işçi sınıfı olarak çalışmaktadır. Beslenme, bakım ve temizleme gibi işleri yürüten köle işçiler onları buraya getiren köle yapan karıncaların ağzına yemek koymaktadır. Gerçekten yemek koymaktadır çünkü bir savaşçı olarak dizayn edilen köle yapıcılar işçi sınıfın yaptığı faaliyetleri yerine getirememektedir. Yani kölesi olmayan bir köle yapan karınca ölmeye mahkumdur.

köle yapıcı karınca yumurta

Köle Karıncalardan İsyan Bayrağı

Tüm köleler yaptığı işi sonuna kadar kabullenmemektedir. Bazı baş kaldıran köle karıncalar vardır. Fakat bu karıncalar sahiplerinin karşılarına doğrudan çıkamamaktadır. Çünkü bahsettiğim gibi köle yapıcılar fiziksel olarak normal bir karıncadan üstündürler. Bu yüzden köle karıncalar sahiplerinin yuvaya getirdiği yavruları parçalamaktadırlar. Bu gerilla stratejisi köle-yapımcılarının sayısını küçük tutmaya yardımcı olur ama aslında köle yapıcı karıncaların “devrilmesi” ni elde edemez. Bu durum kölelere yardım etmese de köle karıncaların civardaki akrabalarına yapılacak olan bir baskının güçsüzleşmesine neden olabilir.

Bu baskınlar ve ardından gelen olaylar doğanın acımasızlığını, güçlünün güçlüyü ezdiğini bize tekrar hatırlatıyor. Ama üzülmeyin, çünkü zaman geçtikçe canlılar ortama ayak uyduruyor. Kim bilir belki de ilerde köle yapıcı karıncalar daha iyi huylu olacak veya saldırılan ev sahibi kendini korumayı öğrenecektir.

Facebook ve Instagram‘dan bizi takip edebilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaş!

353 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend