Kelebeklerin gerçek ömrü nedir ?


6 Paylaşım
kelebeklerin ömrü- kelebek

Kelebeklerin gerçek ömrü nedir?

Halk arasında doğru olarak kabul edilen yanlışlardan bir diğeri de kelebeklerin ömrünün bir gün olduğudur. Bu yazımızda kelebeklerin aslında uzun sayılabilecek bir ömürlerinin olduğuna ve yaşamları boyunca geçirdikleri evrelere değineceğiz.

Butterfly Flapping GIF by Living Stills

Öncelikle dünya üzerinde ömrü bir gün olan hiçbir kelebek türü yoktur. Türden türe değişiklik gösterse de kozasından çıkmış kelebeğin ortalama yaşam süresi 1-2 aydır. “Kozasından çıkmış” dedim çünkü bilindiği üzere bir kelebeğin “kelebek” olmadan önce geçirdiği bazı evreler var. Bir kelebeğin ömrünü 4 ana kısma ayırabiliriz: Yumurta, tırtıl, koza ve yetişkin (imago).

Birçok tür, yumurta evresini 1-2 haftanın sonunda tamamlar. Yumurtadan çıkan tırtıl, 3 hafta ile aylarca sürebilen bir zaman süresi içerisinde sürekli yemek yer ve koza için kendini hazırlar. Koza halinde yaklaşık 2 hafta kalır ve sonunda kozadan bir kelebek çıkar. Yani bu süreçleri göz önünde bulundurduğumuzda bir kelebeğin ömrü kesinlikle bir gün değildir.

Kelebekler soğukkanlı hayvanlar oldukları için iklimden ciddi derece de etkilenirler. Örneğin kışın gelmesine yakın yumurtlayan bir kelebeğin yavrusu gelişmek için havaların ısınmasını beklemek zorunda kalacaktır. Aynı şekilde kış geldiğinde göç edememiş yetişkin bir kelebek, kış uykusuna yatıp havaların ısınmasını bekleyecektir. Bunlar da düşünüldüğünde kelebek, ona biçilen ömrünün üstüne çıkabilmektedir.

Kelebeklerin ömrünün bir gün olduğu mitinin çıkma sebebi, mayıs sineklerinin kısa ömürleriyle kelebeklerinkinin karıştırılmasıdır. Mayıs sinekleri, yetişkin haline geldikten sonraki evresinde yaklaşık 1-2 gün yaşamaktadır. Fakat Mayıs sinekleri kelebek dahi değillerdir 🙂


Arkadaşlarınla paylaş!

6 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend