Kaybolmuş DNA: Karanlık DNA Nedir?


61 Paylaşım
DNA

Kaybolmuş DNA: Karanlık DNA Nedir?

Birçoğumuz bilim dünyasının en çok merak edilen konulardan biri olan “Karanlık Madde” yi daha önce duymuştur. Merak edildiği diyorum çünkü karanlık madde evrenin %84 ünü oluşturduğu halde henüz varlığı anlaşılabilmiş değil.

karanlık dna karanlık madde

İçerisinde küçücük kaldığımız evreni açıklayamadığımız gibi bizim içimizde de son derece küçük olan şeyleri açıklayamıyoruz. Bu “küçük” şeylerin başında DNA geliyor. Canlıların yapıtaşı olan DNA’lar, canlıya ait özellikleri içinde barındırmaktadır. Günümüzdeki DNA çözümleme metotları sayesinde canlıların genom haritaları çıkarılıp, “zürafaların boynunun neden uzun olduğu” “yılanların neden sürünen canlılar olduğu” gibi sorulara cevap bulunabiliyor. Bu işlemin hiç de kolay olmamasıyla birlikte bazı genler var ki tespit edilmesi için çok farklı teknikler uygulanmak zorunda: “Karanlık DNA”

Dna GIF - Find & Share on GIPHY

Genler Olması Gerektiği Yerde Değiller

Oxford Üniversitesi Zooloji Departmanından Dr. Adam Hargreaves ve ekibi, kum farelerinin neden Tip 2 türü diyabete yatkın olduğunu anlamak için faredeki insülin üretimiyle ilgilenen gen üzerinde araştırma yaptılar. Yapılan çalışmalarda İnsülin üretiminden sorumlu olan Pdx1 genini bulamamışlar. Dr. Hargreaves Pdx1 geninin hayvanın hayatta kalması için en önemli genlerden biri olduğunu ve farenin bir şekilde buna sahip olması gerektiğini söylüyor.

karanlık dna fare

Dr. Adam hayvanın aslında bu gene sahip olduğunu kanıtladı. Ölmüş bir kum faresinin derisini incelediğinde sadece aranan genin sayesinde üretilebilecek kimyasal maddelere rastladı. Yani kum faresi Pdx1 genine sahip ama belli ki bir yerlere saklanmış.

karanlık dna dna

Bu durum sadece kum fareleri için geçerli değil. Kuşlarda da orada olması gerektiğini bildiğimiz birçok gen henüz keşfedilememiştir. Zaten bir geni çözümlemenin zor olduğu bu dönemde beklenilen bölgelerde çıkmayan Karanlık DNA’ları aramak samanlıkta iğne aramaya benziyor.

Tüm canlıların Karanlık DNA’ya sahip olup olmadığı henüz belli değil. Ancak uzmanlar Karanlık DNA’nın keşfiyle evrimsel süreç hakkında daha fazla bilgiye ulaşılacağını söylüyor.

Bu Genler Bazı İnsanlara Süper Güçler Veriyor


Arkadaşlarınla paylaş!

61 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend