Kasırgalar Nasıl Oluşur?


57 Paylaşım
kasırga- main photo

Kasırgalar Nasıl Oluşur?

Pek çok filme konu olmuş korkutucu kasırgalar, yaşandığı bölgeye büyük bir zarar vermektedir. Kasırgalar her yıl birçok insanın ölümüne sebep olmakta ve devleti büyük ekonomik zarara sürüklemektedir. Bu yazımızda “doğanın en büyük öfkesi” olan kasırgaların oluşum nedenlerini inceleyeceğiz.

Kasırgalar Nasıl Oluşmaktadır?

Kasırgalar özellikle Tropikal iklimin olduğu yerlerde sıkça gerçekleşmektedir. Ilık okyanus sularının üstündeki hava, ısıyı ve nemi emer ve nem yüklü hava yukarıya doğru yükselerek soğur. Soğuyan nemli hava atmosferde yoğunlaşır ve fırtınanın ilk kısmını oluşturmuş olur. Artan nem miktarı atmosfere yoğun bir baskı uygular ve bulutların toplanmasıyla da fırtınanın o ünlü dönme yapısı oluşur.

Hurricane GIF - Find & Share on GIPHY

Kasırgaların neden olduğu ölümlerin sebebi sanılanın aksine rüzgâr değil, dev dalgalardır. Bu dev dalgalar bir tsunami gibi yükselerek değil, sürekli sürekli gelir. Bu yüzden de kıyı kesimler iç kesimlere göre daha fazla zarar görür. Ama tabi ki hızı saatte 200 kilometreye kadar ulaşabilen rüzgârı da hafife almamak gerekir. Özellikle dev kasırgalar bir şehre nükleer bomba etkisi yapabilir.

 


Arkadaşlarınla paylaş!

57 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend